Първият гравитационен модел на Земята, създаден по данни от спътника GOCE. Фото esa.int
Специалисти от Европейската космическа агенция (European Space Agency, ESA) съставиха гравитационна карта на Земята с висока точност по данни, събрани от спътника GOCE за два месеца, съобщава пресслужбата на ESA.
Построеният гравитационен модел на Земята демонстрира способността на апарата да фиксира даже незначителни различия в гравитацията на планетата. GOCE принася плодове на нивото на високоточните пространствени измервания: от мащаба на континенти и специално в недобре изучени на повърхността или от въздуха райони.
„Вече можем да каем, че GOCE изменя разбиранията ни за гравитационното поле” - казва ръководителят на проекта GOCE Руне Флобергаген (Rune Floberghagen).
Оглавяващият Института по астрономична и физична геодезия на Техническия университет в Мюнхен професор Райенер Румел (Reiner Rummel) разказва, че вече са получени данни за гравитационното поле в Южна Америка, Африка, Хималаите, Югоизточна Азия и Антарктида. По неговите думи, данните се обновяват през два месеца и гравитационният модел ще става все по-детайлен и точен. „Убеден съм, че информацията ще представлява огромна ценност за представителите на различни науки за Земята” - казва Румел.
Спътникът GOCE (Gravity Field and Steady-State Ocean Circulation Explorer) беше пуснат в космоса на 17 март 2009 година. От септември 2009 година апаратът се намира на дистанция 254,9 километра от земната повърхност. Той е базиран по-ниско от другите спътници, които наблюдават планетата. Основната задача на апарата е да показва гравитационните аномалии и да съставя карта на гравитационното поле на Земята с точност един-два сантиметра.
Няма коментари:
Публикуване на коментар