понеделник, 30 август 2010 г.

Уеб-приложение предпазва земята от ерозия

Американски софтуерни инженери са създали уеб-базирано приложение, което може да проектира най-правилно евентуалната подредба на терасите

На редица места по света земеделците са изправени пред един тежък проблем – ерозията на земята.

За да се справят с това, много от тях правят тераси – един поход от дълбоката древност, който датира от 4000 г. пр. Хр. Все пак това е доста труден и и времеемък процес, а и ако се направят неправилно терасите, може да попречи на земеделците да използват пространството достатъчно добре.

Американски софтуерни инженери обаче са създали уеб-базирано приложение, което може да проектира най-правилно евентуалната подредба на терасите, пише GreenTech.bg. Системата намалява времето, необходимо за проектиране на оптимална мрежа от тераси и може да позволи на земеделците да управляват по-добре земите си с насаждения. Освен това софтуерът предлага повече от един вариант за подредба на терасите.

Системата, наречена MOTERR, всъщност е написана още през 80-те години от един студент в Университета в Мисури. По-късно Алън Томпсън, преподавател в същия университет, е преработил MOTERR, като подобрил и разширил нейните възможности, а най-накрая направил и уеб-базиран интерфейс, допълва technews.bg.

Алън вярва, че уеб-приложението може да спаси местните фермери и да им спести около половин милион долара годишно, които иначе биха давали за проектиране на терасите в местната Агенция за консервация на земеделските терени.

За проектиране на терасите програмата използва топографска информация като обща площ, максимална височина, местоположения на ридовете, водни канали и реки. На база на тези данни се проектират терасите.

Едно от големите преимущества на софтуера е в това, че може да проектира как и къде се концентрират водните потоци и как се движат, така че терасите да се направят по начин, по който може да се избегне издълбаването на дъбоки вертикални пропасти от водните канали. По този начин се намалява рушенето на терените.

Системата е тествана и одобрена от местната Агенция за консервация на земеделските терени. Нещо повече, оттам казват, че това е най-добрата система от този вид, която са виждали. Тя ще бъде достъпна безплатно за местните земеделци от следващата година.

неделя, 29 август 2010 г.

Вулканът на остров Суматра изригна повторно


Вулканът Синабунг на остров Суматра в Индонезия, който доскоро беше смятан за спящ, отново изригна в понеделник, 30 август.

Първото изригване стана в неделя, но ден по-късно то се повтори и стана още по-мощно.

Вулканът продължава да изхвърля дим и пепел в атмосферата и властите бяха принудени да евакуират 18 000 души от съседните села, отвеждайки ги в специални убежища, предаде ВВС.

По думите на вулканолог при повторното изригване е станало изхвърляне на пепел на височина два километра.

Поради дима и вулканичната пепел въздушното пространство около вулкана е затворено.

Основният проблем за местните жители в момента е голямото количество пепел във въздуха. Лекарите започнаха да раздават специални медицински маски на пострадалите.

Суматра и съседните острови се намират в т.нар. Тихоокеански огнен пръстен – зона с повишена тектонична активност.

Суматра има богата история на вулканична активност. Преди 75 000 години в района, където сега се намира езерото Тоба, е станало най-мощното вулканично изригване за последните 200 000 години.

При това „суперизригване“ в атмосферата са били изхвърлени пепел и прах, които са обвили цялото Земно кълбо и са предизвикали вулканична зима, продължила 10 години.
Синабунг не е избухвал от повече от 400 години

Над 12 000 души са евакуирани, след като вулканът Синабунг на остров Суматра изригна, съобщава АФП.

Той еизхвърлил пепел и дим на 1500 метра височина.

"Първоначално помислихме, че пепелта и димът са причинени са причинени от дъжда, но сега знаем, че причината със сигурност е магма”, заявиха официални източници.

Вулканът Синабунг не е избухвал от повече от 400 години, но от петък насам показваше вулканична активност.

петък, 27 август 2010 г.

Горният слой на атмосферата се свива

Понижената плътност на атмосферните газове е довела до свиване на слоя с 30 процента

Горният слой на атмосферата, наречен термосфера, се свива в резултат на ниската слънчева активност, предадоха Асошиейтед прес и Франс прес, позовавайки се на резултатите от изследване на американски специалисти.

Според проучването, публикувано в "Geophysical Research Letters" - изданието на Американския геофизичен съюз, нивата на отделяната от Слънцето енергия са били необичайно ниски между 2007 и 2009 г.

През този период термосферата, която започва на височина 90 километра и се издига до 500 километра над Земята, се е охладила и се е свила, допълва БТА.

През 2008 г. термосферата се е охладила с 23 градуса по Целзий в сравнение с 1996 г.

Понижената плътност на атмосферните газове е довела до свиване на слоя с 30 процента. "Изследването ни показва, че слънчевият цикъл, белязан от увеличаването и намаляването на слънчевите петна, се променя не само през обичайните 11 години, но и от един минимум до друг", казва Стенли Соломон, ръководител на изследователския екип.

Авторите на проучването отбелязват, че в периода между 2007 и 2007 г. почти не е имало слънчеви петна и слънчеви бури.

Понижаването на плътността на термосферата е добра новина за сателитите и Международната космическа станция, тъй като се увеличава продължителността на пребиваването им в орбита.

Лошата новина е, че същото важи и за космическите отпадъци, които представляват заплаха за функциониращите сателити, обяснява Томас Уудс, съавтор на изследването от университета на Колорадо.

По-слабата слънчева активност е довела до охлаждане на термосферата, но същото не може да се каже и за земната повърхност. Миналата година беше обявена за петата най-топла, откакто се води статистика, а десетилетието от 2000 до 2009 - за най-горещото.

"Суха" вода срещу глобалното затопляне

Едно от ключовите свойства на "сухата" вода е да абсорбира газове

Всяка частица "суха" вода съдържа водни капчици, обвити със силициев диоксид.

Учените обясняват, че в действителност 95 процента от "сухата" вода е мокра, допълва БТА.

Едно от ключовите свойства на "сухата" вода е да абсорбира газове. Учените вярват, че тя може да бъде използвана в борбата срещу глобалното затопляне като средство за улавяне и поглъщане на парниковия газ въглероден диоксид.

Изследването на д-р Бен Картър и колегите му е представено на срещата на Американското химическо дружество в Бостън.

четвъртък, 26 август 2010 г.

Вулкан изригна в Колумбия

Вулканът Галерас изригна в Колумбия и накара властите да евакуират хиляди местни жители, съобщи Ройтерс.

Малцина обаче напуснаха домовете си.

Около 8000 души живеят в райони застрашени от вулкани в Колумбия, но те често отказват да напуснат жилищата си, тъй като са свикнали с честата вулканична активност и се опасяват, че в тяхно отсъствие домовете им може да бъдат обрани.

Галерас, който се намира близо до границата с Еквадор, посипа с пепел околните градове, но няма данни да е причинил щети и наранявания.

Миналата година той изригна десет пъти, без да нанесе значителни щети.
още по темата

За последно вулканът изригна през януари. Тогава властите евакуираха населението в околността и никой не пострада.

При мощно изригване през 1993 г. Галерас отне живота на десет души, имали лошия късмет точно в този момент да изследват кратера.

В района са изпратени 400 полицаи за оказване на помощ на жителите.

Вулканът се намира на 700 югозападно от Богота. Той е с височина 4 276 м. и с диаметър в основата повече от 20 км. Диаметърът на кратера е 320м. , а дълбочината му - над от 80м.

Галерас е един от 15-те активни вулкани в Колумбия и се намира в зоната на т. нар. "огнен пояс", където се регистрират 85% от всички земетресения на света.

Иран започва да проучва уранови находища

Властите в Иран, обявиха, че започват проучвания на уранови находища на територията на страната.

"След създаването на атомната електроцентрала в Бушер, наша приоритетна задача е проучването и разработката на уранови находища на територията на страната ни", заяви пред агенция IRNA ръководителят на Организацията по атомна енергия на Иран /ОАЕИ/ Али Акбар Салехи. Това според него може да отнеме до 8 години.

По данни на Международната агенция за атомна енергия, до настоящия момент Ислямската република използва за развитието на ядрената си програма активно ядрено гориво, закупено от ЮАР по време на шахския режим през 70-те години. Според американски експерти Иран вече е преработил 75% от урана, купен от Южна Африка.

В момента най-голямото ураново находище в Иран е шахтата Шагханд в централната част на страната. Производителността й възлиза на 132 т. уранова руда на година. Неголямо ураново находище има и в гр. Бендер Аббас. През 2006 г. Иран обяви, че е намерила още три находища на уран.

На 21 август започна зареждането с ядрено гориво на първата иранска атомна електроцентрала АЕЦ "Бушер", построена за 36 години от руската агенция за атомна енергия "Росатом".

Предполага се, че на първоначален етап производителността на централата ще бъде 500 мегавата, а в бъдеще се планира да достигне до 1 000 мегавата.

вторник, 24 август 2010 г.

Слънчевата система е с два милиона години по-стара


Слънчевата система е с до два милиона години по-стара, отколкото мислеха специалистите досега, откриха учени, изследвайки един от най-старите намерени метеорити, съобщи в. "Дейли телеграф", цитиран от БТА.

Учените от университета на Аризона коригираха възрастта на Слънчевата система след анализ на 1,5-килограмов метеорит, намерен в Мароко през 2004 г. Минералите в него са сред най-старите твърди материали, образували се след раждането на Слънцето.

Изследвайки железните изотопи, учените установиха, че инклузиите в метеорита са се образували в период от 300 000 до 1,9 милиона години по-рано, отколкото показваха предишните изчисления. Това е най-старият материал от Слънчевата система, познат на науката.

"Възрастта на Слънчевата система може да бъде определена като времето на образуване на първите твърди зърна в диска около прото-Слънцето. - каза ръководителят на изследването д-р Одри Бувие. - По възрастта на изследваните инклузии, можем да заключим, че прото-Слънцето и дискът от прах около него са се образували по-рано, отколкото се мислеше досега". БТА

Статия на учените излезе в списание Nature Geoscience, а кратко изложение прави Nature News.

Международната група изследователи е установила възрастта на Слънчевата система въз основа на съотношенето на изотопите на оловото 207Pb и 206Pb в образци от метеорита NWA 2364, отнасящ се към класа на хондритите. Радиоактивното датиране на включения в NWA 2364 по съотношенията на изотопите на алуминия 26Al и магнезия 26Mg (този метод традиционно се използва за уточняване на възрастта на образците) дава същия резултат, както датирането по оловото. Забележително е, че в досегашните изследвания тези два метода даваха разлики в резултатите около милион години.

Съвпадението на датировките означава, че в мъглявината, от която някога се е образувала Слънчевата система е присъствал в изобилие изотопът на желязото 60Fe. Основен източник на този материал в космоса са свърхновите звезди, във вътрешността на които преди самата им гибел този елемент се синтезира активно. Според изследователите няколко взрива на свърхнови вероятно са се случили в относителна близост до мъглявината, от която се е формирала Слънчевата система.

неделя, 22 август 2010 г.

Голямо земетресение в Калифорния може да има по-рано от прогнозираното

Катастрофално земетресение, което според учените ще порази Калифорния в близко бъдеще, може да се случи още по-рано от очакваното, смятат специалисти от университетите на щатите Калифорния и Аризона, като се базират на нови проучвания, предаде Франс прес.

Експертите са анализирали честота на трусовете през последните 700 години в участък от прочутия разлом Сан Андреас, разположен на мястото където се срещат Тихоокеанската и Американската тектонични плочи. Разломът прекосява Калифорния от север на юг, пише БТА.

Изследванията, извършени в сектора на разлома на Каризо плейн, на 160 км северозападно от Лос Анджелис показват, че броят на големите земетресения там е бил много по-голям отколкото са мислели учените и че те са ставали в интервал от 45 до 144 години.

Последното голямо земетресение в региона, това в Форт Техон датира от 1857 г., тоест отпреди 150 години и с магнитуд от 7,8.

Според учените от двата университета широко разпространената идея, че голямо земетресение по разлома Сан Андреас става на всеки 200-400 години е погрешна.

Геолозите по принцип говорят за 70 процента вероятност катастрофално земетресение в Калифорния, най-населения американски щат, да има в идните 30 години.

вторник, 17 август 2010 г.

На 22 август Земята трябва да обяви екологичен банкрут


Само след няколко дни – на 21 август, жителите на Земята ще изразходят целия капитал, който планетата им е предоставила, съобщи италианският в. “Република“. До тази дата хората ще са изчерпали водата, която се самовъзобновява от водоизточниците, тревата, която расте по пасбищата, рибата в моретата и езерата, реколтата от плодородните земи, горите. В същото време ще изчезне свободното пространство за съхраняване на отпадъци, като се започне от парниковите газове, породили климатичен хаос.

Тази страшна прогноза направи независимата международна организация Global Footprint Network, която от много години изучава влиянието на човешките дейности върху околната среда. Тя сравнява годишната консумация на човечеството и възможността на планетата да възстанови своите ресурси след подобно потребление.

На 22 август би трябвало да се обяви екологичен банкрут, са изчислили от организацията.

Но тъй като това няма да стане, хората ще продължат живота, като черпят вода от подземните слоеве. Те ще развиват пасищното скотовъдство, като жертват полетата в полза на пустинята.

Ще опустошат моретата и реките, като ловят повече риба и морски продукти, отколкото е естественото им възпроизводство. Всяка минута ще губят гори, равни на 65 футболни игрища, с което ще позволят на парниковите газове да завладеят атмосферата и да причинят горещини, пожари и наводнения. Италианският учен Роберто Брамбила съветва хората в такъв критичен момент да ядат по-малко месо, да заменят автомобилите си с колело или метро и да използват възобновяеми източници на енергия.

понеделник, 16 август 2010 г.

В Афганистан е открито голямо находище на нефт

Американски геолози са открили в северните афганистански провинции Балх и Шиберган голямо находище на нефт. Неговият обем се оценява на 1,8 милиарда барела или почти 280 милиона тона нефт. Освен него в провинция Шиберган са открити също големи запаси природен газ. Районът в момента се намира под контрола на силите на НАТО и техните съюзници. По данни на геолозите оценките засега са предварителни и се нуждаят от уточнение.

Американското геоложко бюро съобщи за потенциалните природни богатства на Афганистан още през 2007 година. Изследванията са зпочнали през 2006 година въз основа на стари съветски карти и с помощта на самолет P-3 Orion. Съставени са геоложки профили за 70% от територията на страната.

През януари 2010 президентът на Афганистан Хамид Карзай заяви, че неговата страна може да статне най-богатата държава в света, тъй като кире в недрата си полезни изкопаеми за милиарди долари. Той заяви: "Нашата страна би могла да стане най-богатата, ако й помогнат в разработката на полезните изкопаеми". През юни тази година американските геолози откриха там находища на полезни изкопаеми като желязо, мед, злато, кобалт, литий (за батерии) и ниобий (за свръхпроводими материали) на стойност, по предварителни оценки, над 3 трилион долара.

Сега главният проблем на Афганистан е как да разработи своите залежи. Потенциалните инвеститори се страхуват от войната и общата политическа нестабилност в страната. Голям инвестиционен проекти - създаването на медни рудници и обогатителна фабрика южно от Кабул, засега имат китайските концерни Jiangxi Copper Co и China Metallurgical Group Corp. Те са готови да инвестират 4 милиарда долара в разработването на голямото медно находище Айнак.

четвъртък, 12 август 2010 г.

Прародителите на човека са били месоядни още преди 3,4 милиона години


Предците ни са обработвали месото 800 000 години по-рано, отколкото се смяташе, съобщи "Ню сайънтист". Белези по вкаменени животински кости показват, че това е правено с каменни инструменти още преди 3,4 милиона години. Шенън МакФърън от института па еволюционна антропология "Макс Планк" в Лайпциг, Германия, с помощта на екипа си, разкриха доказателства, че Australopithecus afarensis - единственият хоминиден вид в региона от това време - е използвал инструменти.

Откритието показва, че еволюционното развитие на месоядството и правенето на инструменти е по-сложно, отколкото се предполагаше досега. Учените направиха и нов принос към нарастващата купчина от доказателства, че Australopithecus afarensis е бил по-човекоподобен и не толкова примитивен, колкото се допускаше.

"Това, което постигнахме, е "избутване" назад във времето на две поведенчески характеристики, които са от най-важните черти на нашата еволюция, а именно консумацията на месо и изработването на инструменти - поясни МакФърън - това откритие принуждава преосмисляне на идеята, че месоядството, инструментите и нашият род Homo са се появили едновременно преди около 2,5 милиона години". Сега се оказа, че хоминидите са пробвали да си помагат с инструменти още преди това.

Преди година ученият откри при разкопки ребро от животно, подобно на крава, както и друга кост от древна антилопа, по които има ясни белези от предполагаеми каменни инструменти. Детайлният анализ и електронната микроскопия отхвърлиха възможността за случайни наранявания при стъпкване, например. Заключението бе, че следите са от инструмент с остър ръб за сваляне на месото от кокала, и от тъп инструмент за разчупване на костта и достигане до костния мозък. Датировката на находката е отпреди 3,2 - 3,39 милиона години.

Най-старият доказано човекоподобен хоминид - Homo habilis - е живял преди 2,4 - 1,4 милиона години и е използвал оръдия, за да обработва и консумира големи количества месо. Сега е ясно, че Australopithecus afarensis е правел подобни неща много по-рано. Това е същия хоминиден вид, към който принадлежи находката на останки от млада женска, станала световно известна като "Люси".

Засега учените не могат да кажат дали инструментите, рязали костите отпреди 3,4 милиона години са оформени целенасочено, или са използвани камъни с естествено получени ръбове.

вторник, 10 август 2010 г.

НАСА праща мисия до астероид, който ще удари Земята?

Астероид с големината на малка планина се намира на курс, който може да го доведе до сблъсък със Земята, и НАСА има планове да прати експедиция до него, съобщава статия в "Нешънъл джиографик". Група учени следят космическата скала от 2007 година и искат да се изпрати мисия за вземане на образци от нея, с което да се подпомогне уточняването и избягването на опасността.

Астероидът 1999 RQ36 наскоро предизвика фурор, след като стана ясно, че може да удари нашата планета през 2182 година. Планираната мисия до него, наречена OSIRIS-Rex (Origins Spectral Interpretation Resource Identification Security Regolith Explorer), е един от двата "финалиста" в състезанието за финансиране по програмата на НАСА "New Frontiers program". Другата възможност е експедиция към повърхността на Венера. Окончателният избор ще бъде съобщен през лятото на 2011 година. Ако бъде одобрен OSIRIS-Rex, той ще излети през 2016 година с цел събиране и доставяне на парчета от астероида.
Научният екип смята още, че RQ36 съдържа непокътнат материал от времето на образуването на Слънчевата система, а леснодостъпната му орбита е голямо улеснение. Специалистите подчертаха, че лесният достъп до него всъщност означава и по-голям шанс астероидът да се сблъска със Земята.
RQ36 обикаля на орбита, отдалечена между 133 и 203 милиона километра от Слънцето. Той навлиза в близост от 450 000 километра от планетата ни, поради което НАСА го класифицира като потенциално опасен. Прогнозите, които развълнуваха света през миналата седмица, гласят, че 580-метровата скала има шанс 1:1000 да удари смъртоносно Земята през 2182 година. Сблъсъкът няма да унищожи човешката цивилизация, но ще има ужасяващи последици. "Ще бъде страховит удар, все едно стотици от най-мощните ядрени бомби са се взривили заедно, ще се образува кратер с диаметър над 10 километра" - предсказа Кларк Чапмън, планетарен специалист в Югозападния изследователски институт в Булдър, Колорадо.
Все още има недоизчистени съмнения, касаещи реалната траектория на астероида, и следователно възможността тя да се кръстоса със земната орбита. Трябва да се направят уточнения, вземащи предвид Ефекта на Яковски. Той е свързан с абсорбирането на слънчева топлина от обектите. Излъчвана впоследствие от тяхната повърхност, тя поражда леки "побутвания", които с времето могат силно да изменят орбиталния път на астероидите. "За обекти с големината на Земята тези леки тласъци са без значение, но за тела с диаметър под 20 километра могат да се превърнат в значителна направляваща сила" - обясни Дрейк, ръководител на екипа на OSIRIS-Rex. До момента Ефектът на Яковски се изчислява твърде трудно поради липсата на данни за вариациите в астероидната повърхност, в ротацията и колебанията в позицията.
В резултат на трудностите пресмятането на траекторията на много от известните опасни за Земята астероиди не взема предвид ефекта. "Това значи, че нещо, което смятаме за безобидно, може да представлява огромен проблем" - предупреди Дрейк.
Надеждите са, че мисията на OSIRIS-Rex ще направи измервания и ще достави образци, които ще дадат възможност за пресмятане на Ефекта на Яковски. Апаратът ще достигне (ако бъде изстрелян) RQ36 през 2019 и ще върне образците през 2023 година. Чапмън допълни, че освен оценка на опасността, мисията може да даде данни, които да помогнат да се измисли как да се отклони астероидът от опасния му път, ако се налага.

понеделник, 9 август 2010 г.

Животът се е зародил благодарение на слюдата?


Възможно е да имаме вече отговор на извечния вопрос: къде на Земята се е зародил първият живот.

Хелен Хансма (Helen Hansma) от Калифорнийския университет обяви, че ще отговори на този въпрос на 7 септември 2010 година в поредния брой на "Journal of Theoretical Biology". Според нейната хипотеза животът е възникнал между слойчетата слюда, които представляват своеобразна "книга" с празнини между "страниците". Именно в тези структурни гнезда, защитени от външни въздействия, са могли да се появят първте живи клетки.

Късчетата слюда, намиращи се в скалите, позволяват на простите съединения в безопасни условия да се смесват и да се обединяват в големи органични молекули.

Доколкото повърхността на слюдата предоставя много комфортни условия за живите клетки и за всички основни класове големи биологични молекули (включително белтъчини, нуклеинови киселини, въглеводороди и мазнини), тази хипотеза се съгласува и с другите известни теории, които предполагат, че животът е възникнал от РНК, мехурчета от мазнини и примитивен обмен на веществата.

Като косвено доказателство за "слюдената" хипотеза служи и високата концентрация на калий в слюдата, което обяснява голямото количество калий в клетките.

Защо слюдата? Защото болшинството други минерали периодично стават или твърде влажни или прекалено сухи, а също така си променят обема. Слюдата поддържа сравнително постоянни условия, и при това нейните празнини образуват нещто като шаблон за оформяне на живи клетки.

Хелен Хансма подчетава, че скали с възраст над 4 милиарда години съдържат слюди, а магнезиевата слюда (флогопит) е намерена в районите, където са намерени следи от най-ранните форми на живот, съществувавли преди около 3,8 милиарда години.

Хансма е извършила своите изследвания с помощта на атомно-силов микроскоп (AFM) в лабораторията на своя съпруг, който проучвал ДНК.

сряда, 4 август 2010 г.

Природен газ от находище „Каварна”

„Мелроуз Рисорсиз” получи концесия за газовото находище, добивът може да започне след 5 седмици

Правителството предостави на „Мелроуз Рисорсиз” ООД 10-годишна концесия за добив на природен газ от находище „Каварна”, съобщиха от правителствената информационна служба. Дружеството е титуляр на разрешение за търсене и проучване на нефт и газ от площта, предоставено през декември 2007 г.

Находището е разположено в континенталния шелф на Черно море и е с площ 4,36 кв. км. Запасите в него са 773 млн. куб. м, като добивът може да започне пет седмици след предоставяне на концесията.

Структурата се намира близо до платформа „Галата” и прилежащите газопреработвателни съоръжения в района на Варна, построени от „Мелроуз”. Находището не е голямо, но е третото с търговски запаси, открито от компанията. Трите заедно имат предполагаем резерв от над 3 млрд. куб. м природен газ.

Очакванията на МИЕТ са, че след като бъдат свързани със съществуващата инфраструктура, тези находища могат да осигурят до 20% от потреблението на страната за следващите шест години и да намалят цената на горивото в България.

Беше дадено и ново разрешение за търсене и проучване на залежите от суров нефт и природен газ. Разрешението е за пет години и негов титуляр е „Проучване и добив на нефт и газ” АД. Дружеството ще разработва Блок 1-17 Овча могила, който е разположен в областите Плевен и Велико Търново на площ от 260 кв. км. Работната му програма е за близо 3 млн. евро.

Започна силна магнитна буря на Земята


Слънчевите изригвания, започнали в неделя, вече са достигнали Земята. Тази нощ смущенията в магнитосферата достигнаха почти рекордно за годината равнище, се съобщава на сайта на слънчевата обсерватория "Тесис", създадена от учени на Института по физика "Лебедев" към Руската академия на науката, цитирани от РИА "Новости".

"Индексът на геомагнитната активност започна да расте на 3 август около 21.00 ч. московско време (20.00 часа българско време - бе..ред.). Около полунощ амплитудата на магнитните колебания достигна максималната стойност - Kp=6 (индекс Kp отразява амплитудата на колебанията на магнитното поле на Земята), съответстваща на второ по сила ниво на приетата сега петстепенна скала на магнитните бури" - се казва в съобщението, предава БТА.

На сутринта магнитната буря е запазила силата си, а продължителността вече надхвърля 9 часа.

Магнитната буря, за която предупредиха учени на НАСА, е трета по сила за тази година. Не е ясно колко ще продължи тя. Обикновено трае от 12 до 24 часа.

вторник, 3 август 2010 г.

НАСА: Очаква ни слънчево цунами

Вашингтон, САЩ /КРОСС/ Слънцето, което вече повече от месец изпича Европа, е подготвило и други сюрпризи. Астрономите от НАСА в неделя са наблюдавали мощни изригвания на плазма, съобщава на сайта си НАСА. Според прогнозите на учените тези изригвания ще стигнат Земята на 4 август и могат да доведат до непредвидими последствия. Според американските астрофизици, слънчевото цунами се движи на скокове. Той ще преодолее разстоянието от 149,6 млн. км, които отделят Земята от Слънцето доста бързо. Изригванията са били няколко и всичките те са били насочени към Земята, съобщи пред журналисти Леон Голуб от Харвад- Смитсъновия център по астрофизика. Той е отбелязал, че подобни изригвания на Слънцето, които застрашават Земята, отдавна не е имало. Слънчевото цунами предизвиква магнитните бури и увеличава силата на полярните сияния на Северния и Южен полюс. Според учените, заради магнитните бури са възможни прекъсвания във връзките, енергоснабдяването, разваляне на спътниците.

неделя, 1 август 2010 г.

Река на дъното на Черно море

На дъното на Черно море е открита голяма подводна река, съобщиха британски учени от университета "Лийдс", извършили изследването на подводния обект

Реката се отличава с огромен дебит - 22 хил. куб.м в секунда, и на сушата по този показател би била шестата по големина в света, разказва британският в. "Дейли телеграф".

На места дълбочината й достига над 35 м, а широчината й е около километър.

Скоростта на течението е около 7,5 км/час. "Морската" река дори си има бързеи и водопади, досущ като земните.

Откритието хвърля светлина върху начина, по който животът оцелява на такива дълбочини, далеч от богатите на хранителни вещества водни слоеве, които са по-близо до повърхността. Подводната река разнася седименти и нутриенти.

Изследователите са използвали подводница робот, за да изучат за пръв път дълбокия канал

Водният поток е образуван от проникването на по-солената вода на Мраморно море през Босфора в по-малко солената среда на Черно море преди много векове.

По тази причина реката е с висока концентрация на сол. При движението си тя образува своеобразни брегове и долини, също като реките на сушата.

"Речната вода в каналите е по-плътна от морската вода около нея, тъй като е по-солена и носи много наноси. Тя тече надолу по шелфа към абисалната равнина", обяснява ръководителят на изследването Дан Парсънс.

По думите му абисалните равнини (големи широки равнини по океанското дъно) са като пустините за живота в океана, но подобни течения могат да пренасят до тях жизненоважни вещества.

Единствената разлика със земните реки, течащи по направление на меридиана в Северното полукълбо, е че докато те подмиват десния си бряг съгласно Кориолисовата сила, то при тази морска река е точно обратното.