Ново изследване откри доказателства за смяна на магнитните полюси със скорост един градус на седмицата
Магнитните полюси на Земята могат да променят положението си с изключително висока скорост - до един градус на седмицата. До този извод достигна група учени, които са изложили вижданиета си в списание Geophysical Research Letters.
Прието е, че магнитното поле на Земята се формира от движението на течното метално ядро на планетата. Полето променя своята ориентацията с честота приблизително веднъж на всеки 200 000 години, т.е. Северният и Южният полюс си разменят местата (въпреки че последната промяна е настъпила преди 780 хиляди години). През 1995 г. изследователският екип представи доказателства, че този процес може да протича много по-бързо.
Промяната на полюсите оставя ясна следа в скалите, съдържащи намагнитизирани частици, които са ориентирани в зависимост от характеристиките на полето. Учените са проучили характеристиките на лава в планината Стийн Маунтин в Орегон. Според техните данни, преди около 16,20 милиона години смяната на полюсите е стнала със скорост 6 градуса на ден т.е. 10 000 пъти по-бързо от обикновено. Това проучване предизвика много скептична реакция от страна на научната общност.
Авторите на новото изследване проучили лава на възраст 15 милиона години, разположена в близост до планината Бетл Маунтин в Невада. Учените стигнали до заключението, че през този период промяната на полюсите е станала със скорост 53 градуса за година. Учените смятат, че толкова бързо не е преминал целият процес, а само един от неговите етапи.
Много експерти смятат, че следващата смяна на полярността трябва да настъпи в близко бъдеще. Това мнение се основава на определени факти. По-специално спътниковите данни показват, че магнитното поле постепенно отслабва.
Няма коментари:
Публикуване на коментар