obekti.bg
Снимки на Ниагарския водопад без вода излязоха на бял свят 41 години след пресушаването му
Американецът Рус Гласон открил безценните находки. Тъст му и тъща му направили фотографиите, когато през 1969 г. американската част на водопада е “спряна” за 6 месеца със специално издигнат бент.
От юни до ноември инженери изследвали скалите, загрижени, че могат да поддадат на ерозия. По същото време работници почистили дъното и направили временна площадка, от която туристи можели да наблюдават рядката и иначе недостъпна панорама.
Водопадът е спирал и още веднъж в историята си – на 30 март 1848 г. Тогава, преди 162 години Ниагарският водопад спира, в буквалния смисъл на думата, за близо 30-40 часа. По това време той вече е туристическа атракция. Настъпва паника.
Какъв е резултатът от това? Коритото на реката пресъхва, рибите умират, костенурките започват да щъкат наоколо, а хората – колкото смели, толкова и глупави – започват да кръстосват дъното и да събират оръжия, байонети и томахавки, за да ги превърнат в сувенири.
Каква е причината за подобно неочаквано събитие? Теологическите обяснения, разбира се, започват да надделяват над здравия разум. Дали това не е божествено възмездие за греховете на САЩ? Хиляди хора започват да посещават специални служби в църквите. Те се молят водите да започнат да падат отново, а светът – да продължи както обикновено. Някои дори искат опрощение на греховете си, тъй като смятат, че наближава Денят на страшния съд.
Какво е обяснението? Мощен югозападен вихър избутва огромни късове от замръзнала езерна вода в северозападния край на е. Ери, блокирайки по този начин извода от вода към река Ниагара. Чак през нощта на 31 март срещу 1 април водопадът потича отново.
На снимката долу - Ниагарският водопад така, както го познаваме:
Няма коментари:
Публикуване на коментар