петък, 31 декември 2010 г.

Глобална петролна експанзия през 2011 г.

darikfinance.bg
Глобалната петролна индустрия се готви за експанзия през 2011 г. Въпреки катастрофалния разлив в Мексиканския залив, нефтените компании планират рекордни разходи за развитие на нови находища, включително и в дълбоки води, пише WSJ.

От гигантите Saudi Aramco и Exxon Mobil до малките групи от специалисти за проучвания, петролната промишленост планира да похарчи близо половин трилион долара през следващата година за намиране и извличане на нефт и природен газ, според ново проучване на инвестиционната банка Barclays Capital.

За първи път от няколко години насам, големите западни петролни компании поемат водачеството в бранша, увеличавайки бюджетите си по-бързо от държавните си конкуренти.

Според анализаторите от Barclays, апетитът за нефт расте, подкрепен от очакваното икономическо възстановяване и спекулациите за ново силно поскъпване на черното злато.

Barclays оценява разходите за нови сондажи, производство на платформи и други енергийни инфраструктури на общо 490 милиарда долара през следващата година или с 11% повече от 2010 година. Цифрата се базира на проучване сред 402 фирми. Планираното увеличение на разходите отразява все по-големите инвестиции за търсене и добив на нефт в труднодостъпни места.

За първи път от октомври 2008 г. лекият сурови петрол затвори над 90 долара за барел на сесията на Нюйоркската стокова борса през миналата сряда, като с оглед на малките обеми на търговията покрай празниците, нефтените фючърси ще останат на тези си нива до началото на 2011 г.

Най-големите западни производители, включително Exxon, Royal Dutch Shell, Chevron и BP, се очаква да увеличат разходите с 16% до 108,6 милиарда щатски долара, според Barclays. Преди десет години, тези дружества изостанаха с инвестициите в нови сондажни съоръжения, заради спада на цената на петрола. Този път те се ангажират да не правят същата грешка.

Chevron, която обяви ръст от 29% на разходите си по-рано този месец, планира да развива няколко големи проекта в Западна Австралия, Южнокитайско море и дори в Мексиканския залив, въпреки забавянето на разрешителните за добив и изследвания от правителството на САЩ, след експлозията на дълбоководната сонда на BP в региона, станала на 20 април тази година.

Очаква се дълбоководните сондажи да поглъщат все по-голяма част от разходите на петролните компании. Преди две години, когато цените на нефта скочиха над 100 долара за барел, бяха поръчани много платформи за сондиране, способни да работят в дълбоки води.

Двадесет и пет нови сондажни платформи за дълбоки води излязоха от корабостроителниците през тази година и още 35 се очаква да бъдат завършени през 2011 година. Екологичната катастрофа в Мексиканския залив накара властите във Вашингтон да наложат мораториум върху дълбоководните сондажи в продължение на пет месеца и да затегнат процедурата за одобряване на нови сондажи, но това няма да спре нефтените компании.

Контролираната от правителството Petroleo Brasileiro планира бюджет от 28 200 000 000 за капиталови разходи, според Barclays. По-голямата част от тази сума са предвидени за развитие на наскоро откритите нефтени залежи в дълбоки води край атлантическия бряг на Бразилия.

Петролните компании са окуражени от поскъпването на суровината като според много анализатори цените на суровия петрол ще се движат над 100 долара за барел през следващата година.

И докато по-високите разходи в краткосрочен план означават повишение на цените на продукцията, то дългосрочно ще гарантират устойчив растеж на добива и ще позволят преминаването към алтернативни източници на енергия без сериозни икономически сътресения.

1/3 от хората по света с нищо не допринасят на човечеството

bgnes.com
Канадски учените направиха няколко проучвания, за да установят какъв процент от населението допринася за развитието на човечеството. Учените изследваха всички области на науката, техниката и екологията и установиха, че една трета от населението е напълно безполезно в това отношение. Те не мислят за технологичните пробиви, не пазят околната среда на планетата и не се занимават с нищо сериозно, което по някакъв начин да помага за развитието на Земята. Нивото на познания на тези хора озадачи учените. Никой от тях не успял да отговори на зададените му въпроси като как действа двигателя, от къде идва електричеството и кой произвежда барут.

Зимни бури в САЩ

vesti.bg
Поледица и вятъра със скорост до 105 км в час направиха невъзможно придвижването по големите магистрали в Калифорния, Аризона, Невада и други щати
В Хайланд, Калифорния, поройните дъждове заляха с кал и вода жилища и пътища

Зимни бури, придружени от пороен дъжд, а на места и сняг, продължават да бушуват по тихоокеанското крайбрежие на САЩ.

Лошото време е взело досега две жертви.

Образувалата се поледица и силните пориви на вятъра до 105 км в час направиха невъзможно придвижването по големите магистрали на щатите Калифорния, Аризона и Невада.

Властите затвориха едно от шосетата към националния парк Йосемити заради паднал къс скала с големината на самосвал.

В северните части на Аризона остават блокирани две магистрали заради заледяване и лоша видимост от снежната виелица.

Над централната част на САЩ преминаха снежни виелици, придружени от ледени температури. Засегната бе зоната от Ню Мексико на юг до Минесота на север край границата с Канада. Виелиците и натрупалият сняг доведоха до спиране на движението по много магистрали и още по темата

За състоянието на пътищата свидетелства фактът, че вчера само за 8 часа операторите от горещата линия, информиращи за промените в пътната обстановка, са приели над 1 милион обаждания.

Миналата седмица жестока снежна буря парализира североизточното крайбрежие на САЩ.

Кметът на Ню Йорк Майкъл Блумбърг посети някои от кварталите, засегнати най-силно от снежните бури по Коледа, и призна, че реакцията на градските власти към създалата се кризисна ситуация е била "мудна и неприемлива".

Човечеството посвещава XXI век на търсенето на извънземен живот

actualno.com
В края на отминаващата година Британското кралско научно дружество публикува информация за няколко важни предизвикателства пред човечеството през този век, съобщи БТА, като се позовава на ИТАР-ТАСС.

Дружеството смята, че главна задача на съвременното общество е да търси извънземен живот във Вселената.

Астрономи откриха 500 подобни на Земята планети, което означава, че шансът в космоса да бъдат намерени нови форми на биологичен интелектуален живот многократно се е увеличил. Във всеки случай намиращите се във Вселената 100 милиарда галактики, всяка от които включва стотици милиарди звезди и планети, могат да поднесат големи изненади и да дадат нов импулс на развитието на Хомо сапиенс.

Сложен проблем са и климатичните промени на Земята, предизвикани частично от затоплянето на атмосферата вследствие на увеличените парникови емисии. На науката все още предстои да опознае този процес и да прогнозира развитието му. Човечеството трябва да се приспособи към новите климатични условия.

Предизвикателство е също обезпечаването на здравето на човека във връзка с нарасналата продължителност на живота му. Сред предизвикателствата, свързани с климата, е и разработването на основите на геоинженеринга или на изкуственото променяне на климата.

Пред съвременното общество стои също задачата да опознае хода на биологичната еволюция на планетата, за да се гарантира устойчиво и постепенно развитие на обществото. При това една от главните цели ще е изследването на структурата на мозъка и на особеностите, свързани с функционирането му.

Развитието на интернет и създаването на нови информационни мрежи ще бъде в центъра на общественото внимание през следващите няколко десетилетия. Аналогична е ситуацията, свързана с технологията на стволовите клетки, която се нуждае от по-голямо развитие. Същевременно човечеството трябва да реши проблема, свързан със съхраняване на биологичното разнообразие, за да може на планетата да се съхранят многобройните източници на биологичния живот.

Сред предизвикателставата е и разработването на нови ваксини срещу многобройните заболявания. Списъкът със задачи пред човечеството през този век е съставен в резултат на осъществяването на специална програма по повод 350-годишнината от основаването на дружеството.

Геология и фотография

Когато геология и фотография са обединени ... в подземните пространства на пресъхнал океан - солна мина в Сицилия - Realmonte (AG)

Стратегия за управление на отпадъци от строителството

ecomedia.bg
В МОСВ се разработва проект на Национална стратегия за управление на отпадъците от строителството и разрушаване на сгради (ОСРС) за периода 2010-2020 г. и се подготвя проект на Наредба за управление на ОСРС.

Първият етап на проекта приключи с провеждането на кръгла маса на тема „Управление на строителните отпадъци в Република България” с участието на министър Нона Караджова и зам.-министър Евдокия Манева, представители на Министерство на регионалното развитие и благоустройството, Българска стопанска камара, Камара на строителите в България, Конфедерация на работодателите и индустриалците в България, Български институт за стандартизация, Асоциация на еколозите от общините в България.

На този ранен етап от подготовката на двата проектодокумента целта е да се стимулира по-широк и по-добре информиран дебат по ключовите въпроси за въвеждане на ясни изисквания за разделно събиране на отпадъците по видове на мястото на образуване (т.е. на строителния обект), както и за селективно разрушаване на сградите с цел повишаване на потенциала на отпадъците за преработване и получаване на по-добра икономическа стойност на получените материали.

Усилията са да се насърчи рециклирането и оползотворяването им, за да се постигнат заложените цели за рециклиране и оползотворяване на строителните отпадъци - най-малко до 70% от теглото им до 2020 г. За получаването на продукти с конкурентно качество се използват сравнително достъпни технологии за рециклиране (инсталации за сортиране, трошене, пресяване, пречистване, въздушно сепариране и др.). Финансовите анализи на предложените сценарии показват, че дейностите по третиране на строителни отпадъци са рентабилни и привлекателни за частни инвестиции.

Бяха обсъдени възможности за прилагане на финансови инструменти за стимулиране на дейностите по рециклиране на строителните отпадъци, както и да се предприемат конкретни мерки, насочени към създаване на устойчив пазар на получените рециклирани материали. Рециклираните материали, които ще се използват, следва да отговарят на определени стандарти и само тогава да бъдат предлагани на потребителите.

За налагането на новия подход при управление на строителните отпадъци в страната се обсъжда да бъде въведено изискване към лицата, които извършват разрушаване и строителство, да разработват специален план за управление на отпадъците от строителството и разрушаване на сгради. Обсъжда се и вариант, планът да стане част от строителните книжа на обектите. Преференции при търговете за обществени поръчки, когато се предвижда използването на рециклирани строителни материали, са част от цялостен пакет от мерки, които ще стимулират дейностите по рециклирането им.

Диалогът и представянето на различни гледни точки на заинтересованите лица и институции, участници във форума, са от съществено значение за МОСВ в стремежа да бъдат постигнати екологични и икономически ползи от рециклирането на отпадъците от строителната индустрия. Участниците изразиха готовност за бъдещо сътрудничество при съгласуването на окончателния проект на Наредба за управление за ОСРС и проекта на Национална стратегия за управление на ОСРС за периода 2010-2020 г.

Предвижда се окончателният вариант на проектодокументите да бъде предоставен за обществен достъп до средата на януари 2011 г.
http://www.recycling.bg

Трима души са загинали при торнадо в Арканзас

31 декември 2010 | 18:35 | Агенция "Фокус"
Трима души са загинали при преминаването на торнадо в американския щат Арканзас днес, предаде АФП.

До момента спасителните служби на Арканзас са получили сигнал за три смъртни случая. Най-малко двама души са ранени от стихията, която е причинила и големи материални щети.

Вчера и днес са най-студените дни за отминаващата 2010-а

snews.bg
По върховете в планините е било по-топло, отколкото в низините

Единственият вариант вчерашният ден да не бъде обявен за най-студения ден на изминаващата 2010 г., е ако днес, 31 декември, е било по-студено от вчера. Така или иначе засега на 30 декември, термометрите в половината страна показват под минус 10 градуса, което означава, че това е най-студеният ден от изминаващата година.

По традиция най-студено е било в Кнежа и Драгоман - минус 17 градуса. На Мусала е било по-топло с три градуса - минус 14. Но и в София е било като на Мусала - също минус 14.

На Черни връх пък е било по-топло от центъра на столицата с един градус. Това е поредният метеорологичен каприз - по върховете в планините да е по-топло, отколкото в низините.

АФП: 15 души са загинали при наводненията в Египет

31 декември 2010 | 16:06 | Агенция "Фокус"
Петнайсет души, девет от които ученички, са загинали при инцидент, свързан с наводненията в Египет, предаде АФП.

В сряда автобус със 77 души се е преобърнал в пропаст от около 3 метра, след като е бил повлечен от придошлите води. Девет ученички, които са се връщали от екскурзия, са сред удавените при инцидента. Други шест души също са загинали. Единият от удавилите се, болничен санитар, е успял да спаси около 20 момичета, преди да бъде повлечен от водите.

Две момичета пък са били спасени, след като са прекарали около 20 часа в бурните води.

600 моряци и учени са блокирани сред ледовете в Охотско море

dariknews.bg
Ледовете в Охотско море блокираха в Сахалинския залив 10 руски риболовни и научноизследователски кораба с над 600 души на борда. Това съобщи министерството на транспорта в Москва, като се позова на Държавния морски спасително-координационен център, информира електронното издание „РосБизнесКонсалтинг”.

От получените сигнали за бедствие става ясно, че корабите са заседнали сред ледовете още вчера, но досега са разчитали да се освободят самостоятелно. Към опасния район се движат вече три мощни спасителни буксира. Очаква се първият да стигне там до няколко часа. Взето е решение в зоната да се изпратят и ледоразбивачи, се казва в информацията, посочва БТА.

Температурата в Сахалинския залив сега е минус 22 градуса и се очаква да падне още по-ниско. Според експерти, ледът в акваторията е толкова дебел, че дори големи кораби не биха могли сами да излязат от ледения плен, допълва „РосБизнесКонсалтинг”.

Изследователите: студената зима, въпреки глобалното затопляне не е изненадваща

termo.bg
Настоящите дискусии относно промените през зимата са малко преувеличени, от гледна точка на изменението на климата, което проследяват учените. "Две поредни много студени зими трудно могат да кажат нещо за климата", казва д-р Фридрих-Вилхелм Герстенграбе от Потсдамския институт за изследване на влиянието на климата (ПИК). Бихме могли и да се запитаме, а дали десет сравнително меки зими са нормално явление?"

Последната зима беше и сред 20-те най-студените зими в последните 100 години. Студената зима, която започна в Германия и тази година не е в противоречие с глобалното затопляне на климата.

В Потсдам геологът д-р Райнхард Хютл изтъква, че последиците от глобалното затопляне са с големи регионални вариации. "Затова не е изненадващо, че сега вече е по-горещо в Аляска, а сме свидетели на една студена зима тук", заяви на Научния съвет на германската GeoForschungsZentrum (GFZ) в Потсдам, съобщи агенция ДПА. В областта има изследвания на няколко работни хипотези за това развитие на климата. Като пример той цитира различната слънчева активност, която все повече става определяща за промените в климата. "Мога да кажа, че това е една все още недостатъчно изследвана област."

Наскоро беше представена една от теориите за изключително студената зима в Европа, при увеличаване на глобалното затопляне: През зимата на 2005/2006 площта морски лед в източната част на Арктика беше сравнително малка. Тъмните на цвят открити площи на океана доведоха до затопляне на най-долния слой на въздуха. Това причини смущения във въздушния поток, който както показа и компютърна симулация, доведе студени зимни ветрове в Европа. "Това взаимодействие увеличи вероятността от възникването на изключително студената зима в Европа и Северна Азия", казват учените от ПИК.

ЦЕРН: Колайдерът няма да предизвика края на света

cross-bg
Физиците от ЦЕРН, които работят в Големия адронен колайдер преди Нова година решиха да успокоят тези, които със страх очакваха появата на съоръжението и започването на работата му. Мнозина очакваха край Женева да се появи черна дупка, която ще доведе неминуемо до края на света. Според съобщението, никакви следи от образуването на черни дупки в колайдера не са открити. За научното списание Physics Letters B беше подготвена специална публикация, посветена на резултатите от изследването, проведено с помощта на един от четирите основни детектора на колайдера - CMS /Compact Muon Solenoid/ или компактен мюонен соленоид.

Според данните в доклада, които са най-пълните досега, следи от появяването на микроскопични черни дупки вътре в колайдера не са открити. Както Информационна агенция КРОСС не веднъж е писала, вътре в съоръжението, при рекордна за ускорителя енергия, се сблъскват частици, които могат понякога да създадат свръхплътни образования, от които теоретически могат да се зародят нестабилни или стабилни неразпадащи се черни дупки.

Разбира се, в космическите лъчи, които непрестанно бомбардират нашата Земя могат да се намерят частици с много по-голяма енергия, отколкото в колайдера, но тънкостта е в това, че „извъземното" свръхплътно вещество, което има огромна скорост, може без проблеми да „прониже" всяка планета и без никакви повреди да продължи пътя си. А черните дупки, които се раждат при ударите, ще имат неголяма скорост, ще бъдат подчинени на земната гравитация, ще се спускат и ще се натрупват в центъра на земното кълбо, като именно там ще започнат разрушителната си дейност.

Според сценария, рисуван от песимистите и противниците на колайдера подобни черни дупки могат да привлекат към себе си и обикновено вещество и ще правят това, докато не погълнат цялата земя. През 2008 година, преди старта на колайдера някои учени предрекоха създаването на т.нар „къртичи дупки" и едва ли не пътешественици от бъдещето идват при нас през тези дупки. Работата е там, че тези дупки са далечни роднини на черните дупки, през които практически мигновено можеш да се преместваш на големи разстояния. Принципно те могат да действат като „машина на времето" и би могло да се осъществява пътуване във времето, пишат в доклада от ЦЕРН.

Апаратът SOHO откри случайно 2000 комети

dnes.bg
Снимка: NASA/ESA/SOHO

Апаратът за наблюдения на Слънцето – SOHO, откри двехилядната си комета. Основната задача на SOHO е изучаването на Слънцето, но за цялото време на своята работа сондата е открила повече комети, отколкото всеки друг апарат. Откритието на юбилейната комета е описано в съобщение до медиите от Космическия център Годард при НАСА.

Небесното тяло открил студент от Полша на 26 декември. Той изучава направени от SOHO снимки от 2007 г. и вече е открил стотици комети. Всички снимки на слънчевата обсерватория са свободно достъпни в мрежата, където с тях работят астрономи любители от 18 страни.

Първите 1000 комети са открити от астрономите в течение на 10 години, а следващите хиляда – само за 5 години. Двойното нарастване на скоростта на търсене се обяснява, от една страна, с увеличаване на броя желаещи да разгледат направените от SOHO снимки, а от друга – с необяснимото още нарастване на броя на кометите. Това явление вече е получило неофициалното име „кометна буря“ – само през декември 2010 са открити 37 нови комети.

SOHO получава снимки от Слънцето с помощта на камерата LASCO (Large Angle and Spectrometric Coronagraph – широкоъгълен спектрометричен коронограф). Този уред блокира излъчването от централната част на звездата, оставяйки видима само короната. Благодарение на тази особеност на работата на LASCO на направените от него снимки добре се виждат комети, които обикновено трудно се виждат на фона на яркото излъчване на Слънцето.

Слънчевата обсерватория, създадена съвместно от специалистите на Американската и Европейската космическа агенция, е изпратена в Космоса през 1995 година. Апаратът започна наблюдения на Слънцето през 1996 г.

200 хиляди засегнати от наводнение в Австралия

vesti.bg
Наводнените райони вече се простират върху площ, по-голяма от Франция и Германия взети заедно, кризата може да трае седмици. Загубите от наводненията достигат милиарди австралийски долари, но още е рано за равносметка.

Повече от 200 хиляди души са засегнати от наводненията в североизточна Австралия.

Наводнените райони вече се простират върху площ, по-голяма от Франция и Германия взети заедно, съобщи Асошиейтед прес.

Основният удар на стихията е върху земеделския щат Куинсленд. Премиерката на щата Анна Блай съобщи, че са наводнени и напълно отрязани от света 22 града. Хиляди хора са евакуирани от домовете им. В някои градове започва да се чувства недостиг на храна, засегнато е електроснабдяването.

Днес на повечето места вече не вали, но г-жа Блай предупреди, че наводнените селища може да останат под вода още една седмица и че почистването ще струва няколко милиарда долара.

Куинсленд откри фонд за подпомагане на пострадали, като един милион австралийски долара предостави щата. Премиерката Джулия Гилард обеща да бъдат дадени още толкова федерални помощи. По предварителни оценки щетите от наводненията превишават 6 милиарда долара.

Над хиляда души напуснаха домовете си през последните дни и са намерили подслон в създадените специални центрове.

Поради преминаването на тропическия циклон "Таша" в селскостопанския и минен район край Брисбейн, столица на щата Куинсланд, миналата седмица там валяха проливни дъждове.

Придошлите води откъснаха от света десетина селища, полицията извади един удавник, а водното равнище продължава да се покачва.

Бедствено положение е обявено в много селища от щата, а в редица местни каменовъглени мини - "форсмажорно".

Повредени са железопътни линии и магистрали, има опасност да бъде затворено летището в Рокхамптън, на 650 км северно от Брисбейн.

Местен вестник предупреди, че според властите акули и крокодили, прогонени от водите, може би са навлезли в курортни зони.

На места такива наводнения не е имало от 50 години. Според местния депутат Вон Джонсън реколтата и земеделските земи са унищожени от водата, а загубите се изчисляват на милиарди долари.

В района на Емерълд наводненията може да се окажат по-сериозни, отколкото през 2008 г., когато бяха евакуирани 2700 души, а щетите възлязоха на 50 млн. австралийски долара.

Звезден дъжд ще има в новогодишната нощ

actualno.com
В новогодишната нощ от Земята ще може да се наблюдава метеорният поток Квадрантиди, съобщи Интерфакс.

Руската космическа агенция "Роскосмос" съобщи, че „звездният дъжд” ще може да бъде наблюдаван от 23 часа българско време на 31 декември до 5 януари.

Междувременно стана ясно, че на 4 януари ще се наблюдава единственото слънчево затъмнение, видимо от България през 2011 г.

Наближаващото затъмнение е частично и ще бъде видимо от България над 70%. На 4 януари 2011 г. явлението ще се наблюдава от голяма част на Европа, Северна Америка и Централна Азия. Това затъмнение ще бъде и единственото за 2011 г., което ще може да се наблюдава от България.

Ставаме 7 милиарда в средата на 2011 г.

obekti.bg
Всяка секунда на Земята се раждат средно 2,6 бебета. С това темпо на Нова година ще сме точно 6 934 196 000, а в средата на 2011 година населението на нашата планета ще достигне 7 милиарда души.

Това е изчислила „Германската фондация за световното население”. Според нейните данни жителите на Земята са се увеличили с 80 милиона през 2010 г. – с 3 милиона по-малко, отколкото през 2009-а.

Най-бързо нараства населението в развиващите се страни, като шампион сред континентите е Африка. Тази година населението там е надскочило 1 милиард.

През 2025 г. на Земята ще живеят 8 милиарда души.

Космонавтите от МКС ще посрещнат 16 пъти Нова година

cross-bg.net
Космонавтите и астронавтите, които работят на Международната космическа станция 16 пъти ще посрещнат Нова година и 15 пъти ще се върнат в старата. "За първи път те ще се срещнат с 2011 година в 13,00 часа, когато ще се намират в източната част на Камчатка, а 16-та среща ще стане примерна пак около това място, но на 1 януари 2011 година в 12,00 часа", разказва пред Интерфакс ръководителят на пресслужбата на Центъра за управлението на полетите Валерий Линдин.

Но хората от станцията, вероятно ще посрещнат само четири пъти новата 2011 година - по московско време, по Хюстън, по Гринуич и по Римско време.

Земята се върти по-бързо

cross-bg
Учените са смаяни. През 2010 скоростта на ротация на Земята изненадващо се е увеличила - незначително наистина, но и недвусмислено, в сравнение с предходни години. Каква е причината, е загадка за учените, коментира Дойче веле

"Изненадани сме от сегашната скорост на ротация на Земята", признава Волфганг Дик от Германската служба по картография и геодезия във Франкфурт на Майн. През 2010 година "синята планета" се е въртяла малко по-бързо, отколкото се е очаквало. Наистина, в крайна сметка ротацията на Земята и тази година е забавена, само че забавянето не е толкова голямо, колкото е било в предишни години.

Минута с 61 секунди?

Дълготрайната тенденция е ясна: Земята ротира все по-бавно и на всеки 1000 дни губи около една секунда. Това лесно може да се измери с атомен часовник. За да не се раздалечават все повече астрономическото и часовниковото време, на всеки две-три години точно преди настъпването на Новата година се добавя една секунда. Последната минута на 2010 година обаче ще се състои от 60, а не от 61 секунди.

Защо през 2010 година Земята се е въртяла по-бързо от очакваното, учените не могат да обяснят. От значение са вероятно много фактори. Така, както при пирует състезателката по фигурно пързаляне се върти по-бързо, когато ръцете й са плътно прибрани до тялото, така и Земята се върти по-бързо, когато листата на дървета окапват или пък в долината се стичат ледникови води. Времето също оказва влияние - поради въздействието на водното съдържание на въздушните маси в атмосферата върху ротациите.

Кога ротациите напълно ще спрат?

Причината за забавената ротация на Земята е известна - за нея е виновна луната или по-точно нейната гравитационна сила. След близо 15 милиарда години ротациите на Земята напълно ще спрат. Последната година, в която при настъпването на Новата година е добавена една секунда, е 2008-ма. Учените от Международната служба за ротация на Земята не са смятали, че през 2010 година ще трябва да се добави една секунда. И действително, това няма да е нужно.

четвъртък, 30 декември 2010 г.

4,5 по Рихтер разлюля Полша

actualno.com
Земетресение с магнитуд 4,5 по Рихтер е регистрирано на територията на Полша, съобщиха от Националния сеизмологичен институт на САЩ.

Епицентърът на земния трус е бил на около 5 км дълбочина, на около 85 км северозападно от Вроцлав, предаде Фокус.

Няма данни за жертви и разрушения.

Индонезия отново в пепел

news.bg
Индонезийският вулкан Бромо, който се намира в източната част на най-гъсто населения остров Ява, е започнал да бълва лава през изминалата нощ, съобщава РИА Новости.

През последните 11 дни вулканът изхвърляше облаци пепел на височина до 2 км, а слоят пепел в околностите на вулкана вече е достигнал 30 см.

Огнената лава избухна през нощта, заяви Геде Суантика, който е един от ръководителите на Центъра по вулканология и намаляване на геоложките рискове.

По думите му Бромо е известен като най-красивата огнена планина в Индонезия, където се намират най-активните вулкани.

Според Суантика изтичането на лавата не е обхванало периметър по-голям от 100 метра около кратера на вулкана и в момента не представлява непосредствена заплаха за местното население.

Бромо започна да „загатва" за себе си още през месец ноември, когато изхвърли вулканична пепел на височина от 75 до 150 метра.

През 20 век Бормо е изригвал три пъти, а неговото последно изригване през 2004 година уби двама души.

Индонезийският архипелаг се явява част от т.нар. „огнен кръг" - област, на която са разположени стотици вулкани.

Чудовище в Черно море

To e толковa зловещo, че даже опитните рибари се разтрепериха. Хищникът се нахвърлил на един от хората. За това платил с живота си. Засега севастополските ихтиолози гадаят що за чудовище е това. Учените имат две версии.

Това е или акула, обитаваща Японско море, или е реликтов вид акула, измряла преди стотици хиляди години. Но все пак главната загадка е как този хищник въобще се е озовал в Черно море.

Частично слънчево затъмнение над България на 4 януари 2011 г.

dariknews.bg
Частично слънчево затъмнение ще може да се наблюдава от България на 4 януари 2011 година, съобщи за БТА д-р Никола Петров - помощник-директор в Националната астрономическа обсерватория "Рожен". Това е първото частично затъмнение, видимо от Земята през следващата година, допълни той.

Слънчевият диск ще започне да се закрива частично от Луната в 7.57 ч. на 4 януари, като максималното му закриване ще се достигне в 10.55 ч. и гледано от София, то ще е върху 86 процента от слънчевия диск.

Частичното затъмнение ще е видимо от цялата територия на Европа и Африка, както и от най-северните части на Северна Америка и североизточните и северните части на Азия. Но най-голям ще е процентът на закриване, който може да бъде видян от северните части на Европа. Жителите на Норвегия, Швеция, Финландия и на северните територии на Русия ще видят закрити 92 процента от слънчевия диск, закрити от Луната.

От Роженската обсерватория препоръчват на всички, които искат да видят явлението да използват прост метод за предпазване на зрението си. По думите на д-р Петров изследвания са показали, че използваното от години опушено от свещ стъкло за наблюдение е много по-ефикасно от маската за заваряване или рентгеновия филм, които също се използват като предпазни средства от мнозина. Освен предпазни средства, желаещите да видят природното явление трябва да се надяват и на хубаво, безоблачно време.

Още три частични слънчеви затъмнение има през тази година, но нито едно от тях няма да е видимо от територията на страната, посочи д-р Петров. Следващото частично затъмнение ще е на 1 юни и също ще се вижда от Северното полукълбо, но само от Северна Америка и Азия. Луната ще закрие част от Слънцето още на 1 юли и на 25 ноември, но това няма да е видимо от северното полукълбо.

Пълно слънчево затъмнение ще има на 13 ноември 2012 година в Австралия. Закритото Слънце ще се вижда от североизточните части на континента.

Софиянци ще могат да видят пълно слънчево затъмнение за цели 11,7 минути, но едва след честванията на 1400 години българска държава - на 3 септември 2081 година.

В Роженската обсерватория имат намерение да използват частичното затъмнение на 4 януари за извършването на по-прецизни наблюдения върху слънчевия диск с притежавания от тях един от петте в Европа специализирани апарати - коронограф.

Слънцето ще е допълнително закрито от Луната и това ще ни позволи да наблюдаваме слънчевата корона и плазмените образования, поддържани в силните магнитни полета на повърхността му, посочи д-р Никола Петров. По думите му тяхното разрушаване води до слънчеви избухвания, водещи до магнитните бури и на Земята. Според него това ще позволи да се развива точната диагностика на явленията, тъй като в момента не може да се предсказва магнитна буря на Земята в рамките на повече от пет-шест дни.

В България все още няма институция, която да предсказва магнитни бури и цитираните данни у нас касаят други територии, като Северна Америка или Русия, но самите магнитни бури са локални явления и не засягат страната ни, ако се развиват в тях, посочи още помощник-директорът на Роженската обсерватория.

Откриха голямо газово находище до Израел

dir.bg
Американската компания Noble Energy и израелските й партньори обявиха, че са открили големи запаси от природен газ в крайбрежния шелф на Израел. Направените сондажи сочат, че запасите на находището "Левиатан" са около 450 млрд. куб. м. За сравнение - годишният газодобив на руския гигант "Газпром" е с обем около 500 млрд. куб. м.

Участъкът "Левиатан-1" се намира на дълбочина 1645 м на 130 км от гр. Хайфа, съобщава БГНЕС.

В други две находища на природен газ близо до израелския бряг - "Ноа" и "Мари Б" - се съдържат общо 32 милиарда кубически метра. Обемът на природния газ в находището "Тамар", открито през 2009 г., се оценява на 180 милиарда кубически метра. Това е най-голямото дълбоководно находище на природен газ в света, открито през последните десет години.

Стойността на природния газ в новото находище се оценява на около 45 милиарда долара - сума, съизмерима с едногодишните приходи в бюджета на израелската държава, предава БТА.

Дялът на Noble Energy от "Левиатан" е 39,66%. По 22% имат израелската компания Delek Energy и дъщерната й Avner Oil, а 15% са притежание на Ratio Oil.

сряда, 29 декември 2010 г.

Срутище предизвика паника в село

dir.bg
Бедствено положение е обявено в крумовградското село Ковил. Заради опасност от срутване на скали върху къщите 36 души ще бяха евакуирани. Скалите са опасно надвиснали над крайните къщи в селото и всеки момент могат да ги затиснат, предаде БНР. Три 50-тонни къса снощи се откъртили от върха над Ковил и започнали да се търкалят по склона. Шумът бил толкова голям, че семейство от най-близката до планината къща се изплашило и пренощувало при близки.

В опасния участък багери прокопаха траншеи с височина 4 метра, за да изолират селото и да спрат полета на скалите. В селото пристигат и сапьори да направят план за взривяване на опасните скали. Токът в селото е изключен.

Няма опасност за хората от крайните къщи в крумовградското село Ковил. Те са евакуирани, и ще бъде осигурена и безопасността на домовете им, каза инж. Стефко Бурджиев пред "Фокус". „Това, което се прави в момента, е с мощни машини – коматсу, багери, булдозери - да се направят валове, които при евентуално отново свличане на такива скални маси, ще ги задържат и няма да допуснат тяхното претъркаляне до тези къщи, които са в края на селото”, посочи още шефът на "Гражданска защита".

Бурджиев обясни, че срутището се е активизирало след последните дъждове в района и рязката промяна в температурите.

Наши учени с престижно постижение

actualno.com
Охладиха атоми на рубидия до температура, 10 000 пъти по-ниска от тази в междузвездното пространство. Този резултат се получава за първи път на Балканите

Със създадена от тях уникална апаратура-магнито-оптичен капан, учени от Института по физика на твърдото тяло при БАН охладиха атоми на рубидия до температура, 10 000 пъти по-ниска от температурата в междузвездното пространство.

Този резултат се получава за първи път на Балканите, съобщи днес пред репортери проф. Кирил Благоев.

По думите му това осигурява работа с охладени молекули. Бъдещо приложение ще се търси в областта на квантовитекомпютри. Въз основа на тази технология могат да се изработват още по-точни атомни часовници.

Атомният часовник е стандарт за време. Характеристиките на преходите при него, когато атомите са охладени, се определят с по-голяма точност.

В областта на микроелектрониката охладените атоми биха могли да се използват и за по-прецизно изработване на микроелектронни елементи, обясни ученият.

Срещата с репортери беше първата от поредица пресконференции, на които ще бъдат представени постиженията на БАН през изминалата година, съобщиха от академията.

вторник, 28 декември 2010 г.

След колайдера и пълна симулация на живота на Земята?

actualno.com
Проектът "Симулатор на живата Земя" цели да обогати знанията за всичко, което се случва на планетата ни. Симулаторът ще преплете и сблъска различни клонове на науката

Международен екип от учени иска да създаде симулатор, който да може да пресъздаде всичко, ставащо на Земята - от глобалните метеорологични модели и разпространението на болестите, до международните финансови операции и задръстванията по пътищата, съобщи Би Би Си.

Проектът "Симулатор на живата Земя" цели да обогати знанията за всичко, което се случва на планетата ни, като обхване човешките действия, които оформят обществото, и природните сили, които определят физическия свят, допълва БТА.

"Много от съвременните проблеми - социалната и икономическа нестабилност, войните, болестите, са свързани с човешкото поведение, но информацията как функционира обществото и икономиката е недостатъчна" - обясни д-р Хелбинг от Швейцарския федерален технологичен институт, който е председател на на проекта.

Разкриването на скритите закони и процеси в основата на обществото е най-голямото научно предизвикателство на този век.

За да постигне тази цел, симулаторът ще преплете и сблъска различни клонове на науката.

Симулаторът ще може да прогнозира разпространяването на заразни болести, като свинския грип, да идентифицира методи за справяне с промените в климата, да засече първите сигнали за предстояща финансова криза.

Системата първо трябва да бъде захранена с данни за всички дейности на планетата от всякакви източници - от финансовите пазари през медицинската статистика до социалните медии. Ще бъдат включени също данни за въздуха, сушата, океаните и моретата, космоса. За системата ще са необходими свръхмощни суперкомпютри, каквито още не са създадени.

Следващата стъпка ще е да бъде създадена рамка, която да превърне морето от информация в модели, които точно възпроизвеждат всичко, случващо се на Земята в дадения момент. Това ще е възможно с общите усилия на социолози, компютърни специалисти и инженери.

Израелски археолози откриха най-старите в света човешки останки

28 декември 2010 | 18:58 | Агенция "Фокус"
Израелски археолози откриха човешки останки отпреди 400 000 години, с което се хвърля сянка върху всеобщото убеждение, че Африка е родното място на Homo sapiens, предаде АФП.
Ави Гофер от Института по археология в Тел Авив съобщи, че тестовете на сталагмити, сталактити и други материали, открити в пещера източно от Тел Авив, сочат, че осемте зъба открити в нея вероятно са най-ранните човешки останки, откривани досега. Най-ранните останки от Homo sapiens са открити в Източна Африка и са на възраст около 200 000 години, допълни ученият.

понеделник, 27 декември 2010 г.

Неандерталците са се хранели не само с месо, но и със зеленчуци

bgnes.com
Неандерталците, които са изчезнали преди около 30 000 години, не са се хранели главно с месо, а и със зеленчуци и са готвели храната си, става ясно от изследване.

Според по-ранни проучвания, неандерталците са били основно месоядни и са ловували за изхранването си. Учените смятат, че именно тази диета е допринесла за тяпното изчезване. Първите съвременни хора, с които те са живели успоредно в продължение на 10 000 години, са успели да оцелеят, адаптирайки се по-добре и към други храни освен месото. Това е най-новата хипотеза на учените, които смятат, че съвременните хора са се хранели и с растения, риба и морски дарове освен месото. Новото изследване е извършено на базата на анализи на частици храна в плака върху зъби на неандерталци, открити при археологически разкопки в Ирак и Белгия. То поставя в нова светлина изчезналите братовчеди на човека. Учени, под ръководството на Долорес Пиперно, от отдела по антропология в Американския музей по естествена история "Смитсониън", са открили във вкаменената плака частици от различни зеленчуци, корени, грудки и диви треви. При голяма част от тези храни са открити физични промени, произтичащи от варене, което дава основания да се мисли, че неандерталците са ползвали огъня също както и първите съвременни хора. Няма открити никакви изделия от камък, които да сочат, че неандерталците са стривали зърната и растенията, което води до извода, че те не са отглеждали растения.

неделя, 26 декември 2010 г.

Студеното време парализира летища в САЩ и Русия

vesti.bg
27.12.2010 07:35
В плен на снежната стихия се оказа Ню Йорк, където транспортът беше почти парализиран; московското летище "Домодедово" остана без ток. Блокирани бяха пасажери на летище Домодедово.

Силна снежна буря връхлетя североизточната част на САЩ и предизвика транспортен хаос, съобщават световните агенции. В плен на снежната стихия се оказа най-големият град в страната - Ню Йорк, където поради практически нулева видимост транспортът е почти парализиран. На главните нюйоркски летища, "Ла Гуардия", "Либърти" и "Джон Кенеди" бяха отменени над хиляда полета, а останалите се изпълняват с огромни закъснения. По цялата страна броят на анулираните полети достига две хиляди, предаде ИТАР-ТАСС. Само авиакомпанията "Делта" е анулирала 800 полета, предаде Си Ен Ен, цитирана от ДПА.

По пътищата на североизточните щати са се образували огромни задръствания, а други автомагистрани са пусти, защото са затрупани от дебел сняг. Местните радиостанции непрекъснато съобщават за големи пътнотранспортни произшествия. Ситуацията се усложнява и от това, че властите не разполагат с достатъчно снегопочистваща техника. Губернаторите на щатите Мериленд, Вирджиния и Северна Каролина обявиха извънредно положение. Метеоролозите прогнозират снежната покривка да достигне между 38 и 64 см тази нощ, а снеговалежите да продължат и днес.

На московското летище Домодедово бе възстановено електроснабдяването след близо 12-часово прекъсване, съобщила за ИТАР-ТАСС говорителка на летището. В момента се възстановява технологичният процес, необходим за излитането и приемането на самолетите както по вътрешните, така и по международните линии, допълни говорителката. Досега всички самолети, които трябваше да кацат на Домодедово, бяха отклонявани към Внуково и Шереметиево, както и на летища в други райони.

При спирането на тока на летището е имало няколко хиляди пасажери и чакащи. Много от тях са били настанени в хотели, а жителите на Москва са се разотишли по домовете си.

Заради прекъсване на електропреносни линии две трансформаторни подстанции, обезпечаващи функционирането на летището, спряха работа тази сутрин в 8 часа местно време. В резултат на това системите за регистрация на пътниците, информационната система и други инфраструктури на аерогарата на Домодедово преустановиха също работа и летището се оказа парализирано. Причина за прекъсването на електропреносните линии е леденият дъжд, който от вчера следобед се изливаше над Москва и който предизвика подобни аварии в електрическия транспорт на руската столица.

У нас почистващите фирми в столицата са обработили със смески против заледяване всички улици, по които се движи масовия транспорт, съобщи пресцентърът на Столичната община. Затруднено е движението към селата Лозен, Балша, Мрамор и Житен.

Музей разплита 7000-годишно убийство

vesti.bg
Музеят във френския град Тулуза кани всички свои посетители да се включат в мащабното историческо разследване на смъртта на двама праисторически човека. С човешките скелети, компютърните екрани и футуристичните технологии музеят все повече и повече започва да наподобява най-новите американски криминални сериали. Посетителите на изложбата "Праистория, Следствието" вече имат възможността да изследват детайлно два човешки скелета, принадлежали на мистериозно загинали праисторически хора, живели преди 7000 години.

"Наскоро създадохме следователска брошура, която всеки човек може да вземе със себе си, докато разглежда и се опитва да намери отговор на няколко въпроса - кои са били погребаните, колко годишни са те и по какъв начин са загинали. За да помогнем на посетителите освен това въведохме и няколко мултимедийни щанда, с които показваме на гражданите най-новите техники за разкриване на престъпления", обяснява служителка на френския музей.

Въпреки че навярно нито един от посетителите няма да разкрие отговорника за престъпленията, гостите на музея със сигурност ще спечелят много, защото всеки един от тях ще добие представа за най-модерните техники на палеонтологията.

Предлагат еко-град в сибирски кратер

TechNews.bg
Архитектурна компания предлага проект за еко-град, който да бъде построен в промишлен сибирски кратер с диаметър 1 км и дълбочина 550 метра, съобщи evolo.us.
Подобен град ще е напълно защитен от суровите сибирски условия, характеризиращи се с продължителна, много студена зима и кратко лято.
Разчита се, че еко-градът ще привлича туристи и жители на Източен Сибир. Планираният капацитет е за над 100,000 души.

Градът ще има три основни нива с вертикални ферми, гори, домове за живеене и зони за отдих. Ще бъде покрит със стъклена конструкция и фотоелектрически елементи, които ще събират слънчева енергия, необходима за функциониране на еко-системата.
Проектантите от AB Elis са създали нов тип градска среда с висока гъстота на населението и в хармония с природата. Домовете ще имат открити тераси с гледка към парк, разположен в централната част на града.

2010: Годината в природни бедствия или година от бедствия

vesti.bg
Природата атакуваше човечеството с всевъзможни катаклизми: опустошителни земетресения и наводнения, разрушителни урагани и пожари, изригващи вулкани, мразове, горещи вълни и суша

През отиващата си година природата не се скъпеше и атакуваше със забележителна методичност човечеството с всевъзможни катаклизми: опустошителни земетресения и наводнения, разрушителни урагани и пожари, изригващи вулкани, мразове, следвани от горещи вълни и суша.

И тъй като границата между причинените от човека бедствия и природните бедствия понякога се размива, към изброеното трябва да добавим и промишлените аварии, прераснали в екологични катастрофи с трудно преодолими, а понякога и необратими последици.

Още в началото на 2010 г. се случи нещо, последиците от което почти година по-късно могат да се опишат единствено като хуманитарна катастрофа. На 12 януари

земетресение с магнитуд 7 разтърси карибската държава Хаити.

По данни на правителството загинали са около 230 хил. души, към 300 хил. са били ранени, а над 1 млн. са хората, останали без подслон. Разрушени или силно повредени са били 250 хил. жилища и над 30 хил. търговски и бизнес сгради. Щетите възлизат на 14 млрд. долара. Според Междуамериканската банка за развитие това може да се окаже най-смъртоносното и скъпо бедствие за последните 40 години. В добавка към цялата разруха в Хаити през октомври там пламна и епидемия от холера, по най-нови данни починалите са над 2300, а заразените - близо 105 хил.

Земетресение с магнитуд 8,8 бе регистрирано в Чили.

Епицентърът бе в Тихия океан, на 90 км северозападно от град Консепсион. Земетресението беше усетено в шест района на страната, а също в Аржентина и дори Южно Перу. То предизвика цунами, опустошило няколко крайбрежни селища. Жертвите са над 520.

Силни земетресения с много жертви имаше в средата на април в китайската провинция Цинхай - с магнитуд 6,9 и близо 2700 загинали - и на индонезийския остров Суматра на 25 октомври - със сила 7,7.

Земетресението край западния бряг на Суматра бе последвано от цунами, като общият брой на жертвите надхвърли 430 души, а близо 15 хил. станаха без подслон. Това явно не бе достатъчно и на 26 октомври

започна да изригва най-активният вулкан в Индонезия, Мерапи.

Активната вулканична дейност продължи до края на ноември. Загинаха над 350 души, евакуирани бяха повече от 350 хил.

Наводнения и смъртоносни кални свлачища

имаше в различни точки на света. През февруари на португалския остров Мадейра загинаха над 40 души, а сумата на причинените щети доближи годишния бюджет от 1,6 милиарда евро на архипелага.

В края на февруари Западна Европа бе връхлетяна от бурята "Синтия", която взе общо 63 жертви в Португалия, Испания, Франция и Германия. Най-тежко пострада Франция, където загиналите бяха 53-ма, а нанесените щети - на стойност 1,2 млрд. евро.

Свлачище вследствие на проливни дъждове отне живота на най-малко 100 души в Уганда в началото на март.

През април при наводнения и свлачища в района на Рио де Жанейро в Бразилия загинаха близо 200 души, ранени бяха над 160. Поройни дъждове и наводнения взеха жертви и причиниха щети през май в Китай, Индия и Афганистан.

В края на месеца първата тропическа буря за сезона "Агата" връхлетя Централна Америка, като отне живота на най-малко 320 души и причини щети за 1,1 млрд. долара. Най-много хора загинаха при свлачища в Гватемала - 165. Още 113 души се смятат за изчезнали, а около 80 хил. са били принудени да напуснат домовете си. Жертви и пострадали имаше също в Салвадор, Хондурас и Никарагуа.

През юни в Китай отново имаше наводнения с много жертви, над милион евакуирани и щети за 2,9 млрд. долара. Загиналите в наводнения и свлачища в страната през май и юни бяха над 390, а 230 души бяха обявени за изчезнали.

Най-опустошителни за годината обаче бяха наводненията в Пакистан.

Те започнаха на 20 юли след проливните мусонни дъждове и обхванаха почти една пета от територията на Пакистан. По данни на правителството пряко засегнати от бедствието са около 20 млн. души, загиналите са близо 2000, а икономическа цена на трагедията възлиза на 43 млрд. долара.

Наводненията в Китай не спряха и през юли и август. Свличане на земни маси в провинция Гансу в началото на август отне живота на най-малко 1500 души. Броят на загиналите при наводнения и свлачища от началото на 2010 г. до края на август в страната надхвърли 3180 души.

Големи наводнения през май, юни и август имаше и в Централна и Източна Европа.

Най-силно пострада Полша. Загинаха най-малко 37 души, а близо 23 хил. бяха евакуирани. Засегнати бяха също Австрия, Чехия, Германия, Унгария, Словакия, Сърбия и Украйна. При наводнения в Румъния в края на юни-началото на юли загинаха най-малко 20 души, а причинените щети се изчисляват на над 65 млн. евро. През септември Словения пострада от най-тежкото наводнение в историята си с три жертви и щети за над 15 млн. евро.

Наводнения с около 50 жертви имаше през октомври във Виетнам, а в Западна Африка загинаха най-малко 370 души, като най-много пострадаха Бенин, Нигер и Нигерия. Засегнати от бедствието бяха над милион и половина души.

През октомври и ноември поредица от наводнения, предизвикани от климатични аномалии, обхванаха Тайланд. Тяхна жертва станаха над 200 души, а засегнатите са близо 7 млн. души.

Внушително присъствие имаха и беди от другия край на спектъра - суши, горещи вълни и пожари.

През първата половина на годината Великобритания преживя най-голямото засушаване след 1929 г.

От края на май суши и небивали жеги връхлетяха Русия. След средата на юни температурите достигнаха 35 градуса, а в началото на юли в Москва и Санкт Петербург бяха измерени цели 42 градуса. Рекордно високите температури (това бе най-горещото лято в историята на Русия) и сушата станаха причина за възникване на неколкостотин горски пожара. В началото на август президентът Дмитрий Медведев обяви извънредно положение в седем района. Бедствено положение бе обявено в още 28 района на страната, където реколтата от пшеница бе унищожена от сушата. В средата на август пожарите бяха взели над 50 жертви, много села бяха унищожени, изгоряха близо 800 хил. хектара гори. Димът от горящите торфища в Подмосковието се превърна в смог, задушаващ в течение на дни Москва и много други градове. Щетите от пожарите се оценяват на около 15 млрд. долара.

Жегите в Япония взеха безпрецедентен брой жертви. Само през юли от топлинен удар починаха над 80 души - при 16 за цялата 2009 г. За седмица в болница били откарани над 9400 души.

Неестествени горещини от юни до август имаше в Северна Америка, Европа, Северна и Централна Азия.

Пожари бушуваха в Испания, Португалия, Гърция и Хърватия. Трайна суша обхвана през пролетта много райони на Китай, а също Виетнам и Тайланд. Смята се, че това е най-тежката суша в Югозападен Китай за последното столетие.

Сушата е най-голямото бедствие за Източна Африка. Тази година тя е засегнала над 12 млн. души в района, сочат данните на Европейската комисия, която реши да отпусне 20 млн. евро за пострадалите в Етиопия, Кения, Сомалия и Уганда.

САЩ пък понесоха поредната доза от типичните за страната торнада. Към началото на декември там са вилнели над 1480 смерча с 36 потвърдени жертви.

Познатият списък природни неблагополучия бе разчупен от изригналия на 14 април исландски вулкан

Ейяфятлайокутъл

(продължаваме да се упражняваме в артикулирането на името му) - за първи път от близо две столетия. Опасността за самолетите от облаците вулканичен прах и пепел в атмосферата накараха повечето страни в Европа да затворят за близо седмица въздушното си пространство, лишавайки от въздушен транспорт около 10 млн. пътници по света. Щетите вероятно още се изчисляват.

Друго паметно събитие през годината е експлозията на нефтената платформа

"Дийпуотър хърайзън" на "Бритиш петролиъм" в Мексиканския залив през април, при която загинаха 11 работници. Макар и бедствие с промишлен характер, то причини най-голямата екологична катастрофа в историята на САЩ с изтичането на близо 5 млн. барела петрол в залива и образуването на огромно нефтено петно.

Природните и предизвиканите от човека бедствия са се отразили много тежко на световната икономика през 2010 г., коствайки й 222 млрд. долара (169 млрд. евро), сочи първоначалната оценка на швейцарската презастрахователна компания "Суис Ре" от края на ноември. Цифрата е повече от три пъти по-голяма от тази през 2009 г., когато загубите за световната икономика, причинени от този вид катастрофи, са възлизали на 63 млрд. долара. Този "взрив" се обяснява с многото катастрофични събития, белязали годината.

Най-тежки обаче са загубите, изразени в броя на загиналите и пострадали хора. Досега за 2010 г. жертвите на бедствия са над 260 хил., по-голямата част от тях в Хаити, в сравнение с 15 хил. през 2009 г.

На застрахователния сектор тазгодишните бедствия досега струват 36 млрд. долара, което е 34% повече, отколкото за предходната година. Данните се отнасят за първите 11 месеца на годината и са неокончателни. Предвид очертаваща се в Европа особено сурова зима, цифрата може да се окаже по-голяма предупреди "Суис Ре".

Декември също дойде с бедствия -

снежни бури и мраз ръхлетяха Европа и САЩ (близо 90 души станаха жертва на измръзване в Полша), при огромен пожар в Израел загинаха повече от 40 души. Проливни валежи, дължащи се на феномена Ла Ниня в Латинска Америка, отнеха живота на общо неколкостотин души в Гватемала, Колумбия, Мексико и Венецуела. Стихиите не пощадиха и Близкия изток - 30 души загинаха при наводнения в Мароко. В САЩ най-малко 15 души станаха жертви на снежна буря.

Глобалната стойност на загубите, дължащи се на природни бедствия

може да се утрои и да достигне 185 млрд. долара годишно, отбелязаха с тревога експерти на ООН и Световната банка в доклад, огласен през ноември. Материалните щети между 1970 и 2008 г. са стрували 2,3 трилиона долара. Основната част от загубите се дължи на земетресенията и сушите, а най-тежко страдат, разбира се, бедните страни, посочва докладът.

Прогнозите в него не включват последствията от климатичните промени. За да получим глобалната стойност на природните бедствия, към 185-те млрд. долара трябва да се добавят още между 28 и 68 млрд. Според специалистите през последните 40 години при природни бедствия са загинали 3,3 млн. души, един милион от тях - в Африка заради сушата. Населението, изложено на земетресения и урагани, може да се удвои, достигайки 1,5 млрд. души до 2050 г., предупреждават експертите.

Оптимистичен на фона на драматичната статистика и мрачни прогнози е фактът, че при всяко бедствие световната общественост - международни организации, фондации, отделните държави и техните граждани - неизменно искаше да помогне. (Тук трябва да споменем и българските пожарникари, участвали в потушаването на пожарите в Русия и Израел, както и отзивчивостта на българите при събирането на средства за Хаити, например).

Песимистичният контрапункт:

обещаните внушителни суми продължават да надвишават предоставените, те обикновено не могат да покрият стойността на загубите и щетите, а събраните средства не винаги стигат до местоназначението си поради корупция, лоша организация и слабо управление. Неблагоприятните фактори неизбежно се подсилват от продължаващата световна икономическа криза.

За щастие хората се стремят да извличат поука от негативния си опит и търсят по-ефективни решения за преодоляване на бъдещи тежки ситуации. "Българското присъствие" в Европейската комисия, комисарят за хуманитарната помощ и реакцията при кризи Кристалина Георгиева, смята за крайно необходимо да се създаде стратегия за ограничаване на последствията от бедствията, да се наблегне на тяхното предотвратяване с активната помощ на икономиката и чрез сътрудничество на всякакви равнища. През ноември ЕК одобри план за създаване на Европейски доброволчески корпус за хуманитарна помощ. По-рано Кристалина Георгиева предложи ЕС да разполага с "постоянен капацитет" за действия при бедствия и кризи, използващ възможностите на отделните страни и приноса им в общ механизъм.

Десетте научни открития на десетилетието

dnes.bg
Едно от най-авторитетните научни списания – Science – представи подбор на десетте най-значими тенденции, идеи и технологически направления, появили се през последните десет години. Lenta.ru предлага анотация за всяко от тях.

„Тъмният геном“

През 1869 швейцарският изследовател Йохан Фридрих Мишер открива ДНК, изолирайки я от човешки левкоцити. Следващите 75 години повечето учени предполагат, че клетката използва ДНК за съхранение на фосфор, но през 1944 г. Осуалд Ейвъри, Колин Маклойд и Маклин Макарти провеждат експеримент, който демонстрира нагледно, че ДНК е носител на генетична информация (намеци за това са изказвани и по-рано, но опитът на Ейвъри, Маклойд и Макарти окончателно доказва тази хипотеза). През 1953 Джеймс Уотсън и Франсис Крик определят структурата на ДНК молекулата – сега дори хората, които са далеч от биологията, знаят, че тя представлява двойна спирала.

През 2001 за първи път е разшифрован пълният геном на човека. От този момент в молекулярната биология започва нова ера,тъй като изследователите получават пълен достъп до всички „инструкции“, по които функционират живите системи. Учените събират голямо количество генетични данни, чийто анализ води до парадоксален извод: така наречената отпадъчна ДНК, която се смята за ненужен баласт, играе огромна роля в управлението на работата на клетките.

Освен това биолозите изясняват, че множеството инструкции, показващи как да живеем, постъпват далеч не от ДНК, а от относително прости надстройки, които се прикрепват към отделни „букви“ на генома (такъв тип регулация бил наречен епигенетична регулация). Накрая третата група клетки се оказват молекулите на РНК, които се синтезират от най-неочаквани участъци на генома и ръководят метаболизма не по-зле от белтъчините. Тези три типа клетъчни „управленци“ се обединяват под названието геномна тъмна материя или просто тъмен геном. В изминалите 10 години учените се убеждават, че този геном е не по-малко важен от „нормалния“.


Възраждане на космологията

С развитието на техниката уредите стават все по-точни, методите за събиране на данни – все по-сложни и надеждни, а компютрите, с които се обработват тези данни – все по-мощни. Постепенно количеството всевъзможни обяснения на устройството на Вселената изобщо или на отделни видове звезди започва да намалява и с днешна дата може да се каже, че в астрономията е разработена логична теория, която събира в себе си всички етапи от развитието на Вселената от нейното раждане до появата на планетата Земя. И макар че в тази теория все още има много бели петна (например загадъчни остават първите мигове след Големия взрив), като цяло тя е непротиворечива и не оставя място за спекулации, които прекалено силно се отклоняват от основната линия.

Усъвършенстване на методите за работа с древната ДНК

В последните години палеонтолозите имат нов и невероятно мощен инструмент за анализ, подарен им от биолозите. Последните вече могат да извличат ДНК практически от всичко и да определят последователността дори в случай че в образеца присъстват едва няколко молекули дезоксирибонуклеинова киселина. Тези методи се оказват безценни в палеонтологията – внезапно се изяснява, че ДНК може да се съхранява в останки в течение на стотици хиляди години.

Вода на Марс

Марс – четвъртата планета в Слънчевата система – привлича вниманието на учените отдавна. Първо, той се намира относително близо до Земята и затова е удобен за изучаване, и второ, Марс много напомня на нашата планета. Ситуацията с Червената планета е още по-интригуваща, защото сходството му със Земята автоматично означава добри шансове за обитаемост, макар и в миналото. За съществуването на земни организми е необходима вода, затова учените упорито се опитват да я открият на Марс. Повечето специалисти са единодушни, че в наши дни течна вода на Марс няма, но няколко милиарда, а може би и милиона, години назад тя може би е била там.

Първият истински извод в полза на хипотезата за влажния в миналото Марс прави орбиталната сонда Mars Odyssey. Събраните от нея данни показват, че под повърхността на Червената планета има залежи от лед. По-късно това предположение се потвърждава и от други апарати, но окончателно въпросът за наличието на вода на Марс е решен през 2008 г., когато сондата Рhoenix получава H2O от марсиански грунт. В бъдеще учените ще изясняват има ли живот на Марс и кога точно е изчезнала водата от повърхността на планетата.


Препрограмирането на клетките

Организмът на всяко живо същество се състои от клетки (дори да е само една клетка). В сложните многоклетъчни организми клетките не си приличат и изпълняват напълно различни функции. Но във всяка от тях се съдържат данни, позволяващи й да стане всяка друга клетка от организма. Тези данни са записани в ДНК, която във всички клетки на организма (с изключение на половите клетки) е еднаква.

Всички клетки на организма имат общ произход – тяхна „прамайка“ се явява яйцеклетката, чиито потомци носят копие от нейното ДНК. За разлика от повечето клетки, които изпълняват строго определени функции и пораждат само такива „тясноспециализирани деца“, потомците на яйцеклетката могат да станат каквито си поискат. В изминалите десет години биолозите успяват да направят няколко клетъчни преобразявания. Изкуствено дедиференцираните клетки следва да помогнат на учените и медиците да намерят нови средства за лечение на заболявания, свързани с умирането на клетки (например болест на Алцхаймер), както и да променят подхода към трансплантацията – органите за присаждане, създадени от собствени клетки на пациента, няма да бъдат отхвърляни от организма.

Микробиом

Фактът, че в организма на човека живеят множество бактерии, не е новост поне от сто години. Но точното количество микроскопични съжители на човека остава неизвестно. В последните години става ясно,че броят на бактериалните клетки надвишава броя на собствените клетки на организма – тоест от всеки 10 клетки в нашето тяло 9 са бактериални. Колективният геном на всички обитаващи човека микроорганизми получава названието микробиом.

Повечето живеещи вътре и извън тялото бактерии не му нанасят вреда, а някои дори му помагат в изпълнението на най-необходимите действия. Бактериите обаче могат макар и частично да определят много особености на хората, които на пръв поглед изобщо не са свързани с тях. Например склонността към затлъстяване. Също бактериите определят способността за усвояване на някои лекарства и не на последно място понякога започват да вредят на своя стопанин, провокирайки развитието на такива заболявания като екзема и псориазис.

Екзопланетите

Дълго време наличието на планети около други звезди беше само хипотеза. Тоест астрономите разбираха, че във Вселената съществуват много звезди (и много от тях – подобни на Слънцето) и че около някоя от тях сигурно има една или няколко планети, но откриването на извънслънчеви планети беше невъзможно заради несъвършената техника.

Първото достоверно съобщение за съществуването на екзопланети се появява през 1992 г. – учените откриват няколко планети, въртящи се около пулсар. През 1995 е открита планета около звезда. През 2009 г. в Космоса е изпратен орбиталният телескоп Kepler, чиито уреди позволяват да се откриват не само планети, но и техните спътници. Откакто работи Kepler, списъкът на известните на учените екзопланети се попълва все по-бързо – така към края на 2010 са познати повече от 500 извънслънчеви планети.

Възпалението

В последните години изследователи разкриха, че с възпалението нещата далеч не са толкова прости, колкото се е смятало. Голямо количество клинични и лабораторни данни говорят, че възпалителните процеси са първопричина за множество хронични заболявания, а не само свидетелство за заразяване и увреждане. Събраната информация например сочи, че постоянното възпаление е свързано с развитието и влошаването на болестта на Алцхаймер, атеросклерозата, диабета и дори затлъстяването. От една страна, това откритие огорчава, тъй като излиза, че досега медиците и учените са разбирали неправилно природата на много смъртоносни заболявания. Но, от друга страна, след като вече знаят в каква посока да се движат, има шанс в обозримо бъдеще учените да успеят да разработят нови и по-ефективни методи за лечение на тези патологии.

Метаматериалите

През 1967 г. съветският физик Виктор Веселаго изказва предположението, че някои материали могат да пречупват лъчите на светлината по особен начин и благодарение на тази особеност имат много необичайни свойства. До този момент нямаше данни за съществуването на такива материали, наречени материали с отрицателен коефициент на пречупване, и идеята на Веселаго е възприета като повече от сложна игра на ума. През 2000 г. обаче едновременно няколко учени развиват теорията за необикновените материали и показват, че те може да се създадат изкуствено. Наскоро първите метаматериали са създадени лабораторно. Карайки лъчите светлина да се извиват, такива материали правят намиращия се до тях обект невидим за наблюдателя – отразеното от маскирания обект излъчване просто не стига до него. Главната цел на учените, работещи по тази тема, е създаването на метаматериал, който да прави обектите невидими в оптичния диапазон, тоест за човешките очи. Другите диапазони също не са безразлични на учените – теоретично обектите може да станат безшумни или устойчиви на земетресения.

Глобалното затопляне

Този пункт е най-краткият. Независимо от съмненията на скептиците и на разрилия се в края на 2009 г. „климатгейт“, повечето учени смятат, че глобалното затопляне е реалност и че една от причините за този процес е човешката дейност. Увереността на учените се обяснява с това, че прекалено много фактически данни го потвърждават: на нашата планета с всяка година става все по-топло.

петък, 24 декември 2010 г.

Обект с фосили проговаря за периода след Голямото изчезване на видовете

actualno.com
Един ichthyosaur, дълго един метър рибоядно влечуго - от новото находище на фосили в Китай. (Снимка: университета в Бристол)

Нов обект с фосили в Северозападен Китай запълни голяма празнина в познанията ни за това как се е възродил животът след най-голямото масово изчезване на видове на всички времена, заяви съавторът на изследването и експерт по науки за Земята, проф. Майк Бентън от университета в Бристол, Великобритания, цитиран от Сайънс дейли.

В края на пермския период преди около 250 милиона години животът бил почти заличен от лицето на планетата. Това е било свързано с масивни вулканични изригвания и опустошително глобално затопляне. Едва 10 на сто от видовете са оцелели и са сформирали базата за възраждането на живота през следващия период, известен като триас. Новият обект с фосили в Лопин в провинция Юнан хвърля светлина върху това възраждане. То е отнело около 10 милиона години, които са били нужни за развитието на напълно функционираща екосистема.

Обектът в Лопин датира от средата на триаса и включва едни от най-разнообразните данни за морски фосили в света, поясни проф. Бентън. Става дума за 20 000 фосили от риби, влечуги, раци, скариди. Можем да кажем, че наблюдаваме напълно възстановена екосистема заради разнообразието от хищници, най-вече риби и влечуги. Разнообразието е по-голямо в сравнение с това в ранния триас и се доближава до онова, което предхожда масовото изчезване на видове. Така се потвърждават заключенията за сложността на хранителната верига, чийто край е доминиран от ракообразни, риби и миди, които са характерни за морската фауна през късния триас и се отличават от видовете през предишни периоди.

В изследването са участвали също учени от геоложкия център Чънду в Китай.

Дишаме прахоляк, който причинява астма и рак

ekologichen.pogled.info
От началото на месец декември има наднормено замърсяване с фини прахови частици, като най-високите концентрации са в Кърджали, Перник и София. В столицата са измерени замърсявания 5,5 пъти и 3,3 пъти над нормата.

Отровен прах, който вреди на белия дроб и може да причини астма и рак, се носи из въздуха на България, пише в. 24 часа. Информацията бе публикувана от бюлетините за чистотата на въздуха на Изпълнителната агенция по околна среда.

От началото на месец декември има наднормено замърсяване с фини прахови частици, като най-високите концентрации са в Кърджали, Перник и София. В столицата са измерени замърсявания 5,5 пъти и 3,3 пъти над нормата. Причината за лошия въздух са вредните емисии, които се отделят при отоплението с въглища и дърва, както и усилената работа на тецовете. Прахта, която се вдига от опесъчените улици, също допринася за замърсяването.

Според екоагенцията голяма опасност има за деца, възрастни хора и астматици.

четвъртък, 23 декември 2010 г.

Зимите в Европа са по-студени заради глобалното затопляне

kurier.bg
Причината е топенето на арктическата ледникова покривка. Тя намаля с 20 процента за 30 години. Така се отразяват по-малко слънчеви лъчи и...

Суровите зими, които от няколко години затискат Европа, се дължат до голяма степен на затоплянето на климата, съобщи АФП.

На пръв поглед леденият студ, спуснал се върху Европа, изглежда трудно съвместим със средното покачване на температурите от 3 до 6 градуса, очаквано до края на века.

За хората, които не вярват в глобалното затопляне, това е солидно доказателство. Специалистите обаче обясняват, че студените вълни са само временни на фона на общото затопляне.

Ново изследване отива още по-далече и показва, че именно на покачването на температурите се дължи студените зими с много сняг. Причината е топенето на арктическата ледникова покривка.

Тя намаля с 20 процента за 30 години. Така се отразяват по-малко слънчеви лъчи и повърхността се затопля още повече. Морската вода без лед променя изцяло системата.

"Ако температурата на океана е нула градуса, той е много по-топъл от въздуха в полярната зона през зимата. Така се появява значим топъл поток, който се издига в атмосферата. Той не би съществувал, ако всичко е покрито с лед" - каза Щефан Рамщорф от института "Потсдам".

В резултат система от високо налягане измества полярния въздух в посока обратна на тази на часовниковите стрелки към Европа.

"Тези аномалии могат да утроят вероятността за екстремни зими в Европа и Северна Азия" - каза Владимир Петухов от екипа.

Нов вид човек откриха учените

news.bg
Фосили на 30 000 години говорят за съществуването на трети вид човек извън неандерталския тип и модерния тип човек, пишат медии.

Учени са установили, че неандерталците, които са живели в периода преди 200 000 и 35 000 години, са имали братовчеди на изток.

При проучване, осъществено от учени от Медицинския факултет на Харвардския университет и Института по световна антропология на института „Макс Планк" в Германия, в пещера в Сибир са били открити останки на момиче. ДНК проби от останките са показали, че са на човешки вид, живеещ на изток. Според учените тези хора са се слели с първите модерни хора.

Те са живели преди повече от 30 000 години и учените ги наричат денисовани.

ДНК експертизи установяват, че тези хора имат принос в зараждането на меланезийците, живели в Пасифика.

Според екипа ДНК изследванията на останките от момичето показват, че този тип се явяват предци на жителите на Папуа Нова Гвинея.

Изследването установява, че първите хора, живеещи на островите Нова Гвинея, Вануату, Нова Каледония, Соломоновите острови и други острови в Пасифика са преселници от Азия.

В Испания откриха семейство неандерталци, изядено от канибали

actualno.com
В Испания са открити тленните останки на семейство неандерталци, съставено от 12 души, които са били изядени от други представители на същия вид, съобщи Би Би Си, като се позова на публикация в сп. Proceedings of the National Academy of Sciences.

Учените са работили в пещера в испанската провинция Астурия, допълва БТА. Там те са открили костите на шест възрастни неандерталци, на трима младежи, на две малки деца и на едно бебе.

На всички кости се виждат следи от оръдия, с помощта на които канибалите, са вадили костен мозък. Изследователите предполагат, че семейството Homo neanderthalensis е било убито и изядено от друга група неандерталци.

Анализ на митохондриалната ДНК е показал, че всички възрастни мъже-неандерталци са роднини по майчина линия, а жените - не.

Този факт потвърждава хипотезата, че H. neanderthalensis са избирали за чифтосване представителки на други групи неандерталци, а те самите, след като пораснат, са оставали в групата, в която са се родили.

София ще печели по 1,5 млн. от “сметищен” ток

24chasa.bg
По 1,5 млн. лв. ще печели на година Столичната община от продажбата на ток, произведен от сметищен газ, съобщи вчера кметът на София Йорданка Фандъкова. Със заместничката си Мария Бояджийска тя откри първата у нас инсталация за оползотворяване на сметищен газ в депото в Суходол.

“Освен еленергия тя ще произвежда и топлоенергия. С нея ще отопляваме няколко общински сгради в Суходол”, обясни Фандъкова. Инсталацията струва 2 млн. лв., отпуснати от бюджета. Инвестицията ще се върне за 3 г., а съоръжението ще работи поне 15 г. При пълно натоварване тя ще произвежда годишно по 6,5 млн. квтч, или потреблението за 2500 домакинства.

“Ще продаваме енергията на ЧЕЗ. През януари ще внесем искане до ДКЕВР за определяне на цена. Токът ще се продава по тарифите за зелена енергия, която е до 260 лв. на мвтч”, разказа Бояджийска.

Инсталацията ще продължи да работи и след закриването на депото. Тя ще обезврежда над 3 млн. куб. м сметищен газ годишно, а парниковите газове ще се намалят с 32 000 т. След втория етап на рекултивация на сметището до 2-3 г. ще се монтират още инсталации.

Още 10 г. снежни и студени зими

24chasa.bg
Захлаждането в Западна Европа е предизвикано от климатичен процес, който ще продължи между 5 и 10 г., твърди британският метеоролог от университета в Оксфорд Дейвид Кинг, цитиран от Ройтерс.

"Такъв период се характеризира с екстремално студени зими и горещи лета и ако вече сме навлезли в него, трябва да се подготвим, както трябва", казва професорът. За последен път подобно явление е наблюдавано в началото на 60-те г. От британското министерство на транспорта обявиха, че ще се консултират с учените дали е необходимо да се правят дългосрочни инвестиции в тази връзка.

Според климатолога Гевин Кук сегашното застудяване е само началото на нова мини ледена епоха. За Северна Европа се задавали 30 зими, всяка от които по-студена от настоящата, пророкува Кук след интервюта с експерти по климата. Вследствие на това икономиката ще претърпи драматични промени. Най-леден щял да е периодът между 2025 и 2040 г.

През 1645 г. било открито, че слънчевите петна са изчезнали. 5 г. по-късно в Европа започва т.нар. мини ледена епоха, продължила 70 г., припомнят учените. И предупреждават, че през 2008 г. НАСА отново е констатирала липса на петна по Слънцето.

сряда, 22 декември 2010 г.

Създадоха неутринна обсерватория в Антарктида

cross-bg
Базата на станция IceCube в Антарктида

В Антарктида е завършило строителството на уникален научен обект - неутринната обсерватория IceCube. Оригиналността на проекта не е само в избраната точка на земното кълбо. Основната част на съоръжението е в голям ледник на Южния полюс.
Схема на неутринната обсерватория IceCube

„Капанът“ на IceCube за неутриното се състои от пробит в леда отвор с дълбочина около 2,5 км, в който са спуснати 86 въжета с 60 оптични сензора. Основното в работата на IceCube е използването на абсолютната прозрачност на дълбочинния лед в качеството на естествен „пълнител“ на детектора, необходим за засичане на сблъсъците между неутрино и атоми. Според пресслужбата на проекта IceCube практически е готова за работа. „Благодарение на това, че станцията е разположена „на края на света“, IceCube позволява да се проверят предположенията за особеностите на фундаменталните частици, които се раждат при най-удивителни събития във Вселената. Съвременните оптични сензори, „замразени“ в леда на Земята, фиксират редки сблъсъци между молекули на водата и неутриното“, се казва в съобщението.
Цифров оптичен модул на IceCube

Оборудването и компонентите на инсталацията са доставяни от крайбрежната антарктическа станция Макмурдо, а след това с помощта на самолет са пренасяни на Южния полюс. Строителството е протичало в денонощен режим само през антарктическото лято – от ноември до февруари, по време на полярните дни.
Спуснане в леда на цифров оптичен модул на IceCube
Фото:
http://www.gizmag.com/icecube-antarctic-ice-neutrino-observatory/16216/picture/119913/

Съвременните оптически сензори, вкарани в най-чистия лед на планетата, ще зафиксират редки сблъсъци между молекулите на водата с почти безтегловните субатомни частици на неутриното", се казва в прессъобщението на проекта. Неутриното e неутрална субатомна частица, която се образува в момента на преобразуването на неутрони в протони, което настъпва по време на ядрени реакции. Те се движат по права линия със скорост, близка до скоростта на светлината, и са толкова малки, че преминават през всяка материя. Тези уникални характеристики правят откриването на частиците много трудно. Изследванията, свързани с изучаването на неутриното, продължават от 1950 г.

Учените, работещи с IceCube, откриха в южната половина на небосвода „горещо петно“ – загадъчна неравномерност в разпределението на космическите лъчи с енергия десетки тераелектронволта.

Програмата IceCube е разработена от международна група, под ръководството на специалисти от университета в Уисконсин. Главната задача е търсенето на неутрино, което се образува в резултат на най-мощните катаклизми във Вселената като взривове и избухване на гама-излъчване, избухването на свръхнови звезди. Изследването на неутриното ще позволи на учените да проникнат в тайните на процеса при появата на най-високоенергийните частици в природата. Стойността на проекта е повече 270 млн. долара.

Височината на полета на МКС ще бъде увеличена с 4.2 км

spacenewsbg.com
В съответствие с програмата за балистично осигуряване на полета на МКС, на 22 декември 2010 е планирана корекция на орбитата. Маневрата ще се проведе с използването на 8 двигателя за скачване и ориентация на товарния кораб "Прогресс М-07М", който е скачен към руския служебен модул "Звезда".

По данни на балистичната служба на ЦУПа, двигателите ще бъдат включени в 18:28 наше време, и ще работят 1270 сек. В резултат на това МКС ще получи допълнителен импулс 2.4 м/с. Средната височина на орбитата ще се увеличи с 4.2 км и ще бъдеоколо 352.9 км. Гориво за маневрата ще бъде взето отгоривните резервоари на руския модул "Заря".

Целта на тази маневра е да се организират оптимални балистични условия преди полета на товарния кораб "Прогрес М-09М" и совалката "Дискавъри" , стартовете на които се планират съответно за 28 януари и 3 февруари 2011г.