Екип от Лабораторията за реактивно движение на NASA (JPL) се доближава до целта си да "чуе" музиката на гравитационните вълни. Това са набръчквания на време-пространството, предсказани от Алберт Айнщайн в началото на 20 век.
Учените са изпитали в Пасадина, щата Калифорния, система от лазери, които трябва да полетят с предложената от тях безпилотна експедиция Лазерна интерферометрична космическа антена (LISA).
Целта на съвместния проект на NASA и ESA е да се засекат едва доловимите сигнали на гравитационните вълни. За да стане това, уредът трябва да е не само чувствителен, но самият той да не създава електронен "шум", който да се намесва в наблюденията.
Специалистите сравняват слушането на гравитацията с опит да чуеш звука от падането на птиче перо по време на пороен дъжд. При изпитанията лазерите са били заглушени до степен, в която не пречат на слушането на тайнствените вълни.
Изучаването на гравитационните вълни започва през 1974 г. Тогава е открита двойка умиращи звезди-пулсари, които, кръжейки една около друга, се сближават и някой ден ще се сблъскат. За учените било необяснимо защо падат една към друга, което означава, че губят енергия. По-късно било непряко доказано, че тази енергия изтича под формата на гравитационни вълни, а авторският екип на разработката взе Нобел за физика през 1993 г.
От LISA се очаква не само да чуе вълните, но и да научава повече за източниците им — черни дупки и мъртви звезди. Така ще бъде създадена фонотека с гравитационните "гласове" на небесните тела, а учените ще получат нов език за изучаване на Вселената... (прочети в Обекти)
Няма коментари:
Публикуване на коментар