Ново проучване показва, че е възможно и достъпно светът да добива 100% от потребната му енергия от възобновяеми източници до 2030 г., стига да има политическа воля да се стремим към тази цел, съобщи PhysOrg.com.

Марк Делучи от Института за транспортни изследвания при Университета в Калифорния, един от авторите на доклада, който бе публикуван в списание „Енергийна политика“, заяви, че изследователите са решили да покажат, че светът разполага с достатъчно енергия от възобновяеми източници и те могат да бъдат впрегнати за задоволяване на търсенето до 2030 година.
Делучи и колегата му Марк Джейкъбсън от Катедрата по по гражданско и екологично инженерство при Станфордския университет оставили настрана изкопаемите горива като източници на енергия и се концентрирали само върху вятъра, слънцето, вълните и геотермалните източници. Изкопаемите горива в момента осигуряват над 80 процента от енергийните доставки в света. Учените също така изхвърлили от калкулациите си друг източник – биомасата, в момента най-широко използваният възобновяем източник на енергия, поради опасения относно замърсяването и използването на земята. Освен това техните изчисления не включват ядрената енергия, която понастоящем осигурява около шест процента от електроенергията в света.
За да се реализира ВЕИ визията на двамата учени ще трябва да се поработи доста по строителството на нови електроцентрали. Необходимите вятърни турбини, например, са 2-3 пъти повече от наличния в момента капацитет от вятърни генератори. Слънчевата електроцентрали ще трябва да са комбинация от фотоволтаични централи и концентриращи соларни системи, които концентрират слънчевата енергия в една точка, кипвайки вода за задвижване на генератори. В момента има само няколко десетки такива слънчеви централи. Голяма част от енергията може да бъде получена от фотоволтаични панели, монтирани върху домове и сгради.
Според Якобсон най-голямото предизвикателство ще бъде взаимното свързване на променливите доставки, като например вятърните и слънчевите генератори, така че да може различните възобновяеми енергийни източници да работят заедно за балансиране на търсенето и предлагането. По-консистентните възобновяеми източници като вълновите и геотермалните системи предлагат по-малко енергия, но ще направят цялата система по-надеждна.
Двамата учени казват, че всички основни необходими ресурси за постигането на 100% ВЕИ енергия до 2030 г. са на разположение. Единствената материална пречка са доставките на редкoземни метали като неодим, който често се използва в производството на магнити. Тази пречка може да бъде преодоляна, ако добивът се увеличи пет пъти или ако се въведе рециклиране на изолзваните редкoземни елементи.
Няма коментари:
Публикуване на коментар