ekipnews.com
New Scientist
При птиците крилете обикновено са предназначени за летене. Това, обаче, нее било така при нелетящия ямайски ибис, при който крайните кости на крилете са се видоизменили в нещо като миниатюрни бейзболни бухалки, използвани за бой, съобщи "Ню сайънтист". За животинския свят приспособлението на изчезналата преди 10 000 години птица е много нестандартно.
"Никое животно не е развивало нещо подобно - заяви Ник Лонгрич, изследовател от университета Йейл - никое друго животно не е развивало част от тялото си като ударно оръжие. Това е най-специализираното оръжие, което познаваме при птиците".
Ибисът Xenicibis xympithecus е познат и описан още преди около 30 години, но е нямало напълно реконструилани образци. Работейки съвместно с откривателя Сторрс Олсон, Лонгрич отиде в Ямайка и набави още фосили от странното същество. Те включвали извити и яки ръчни кости.
Първоначално ученият решил, че става дума за малформация, но след като намерил и още, включително счупени и зарастнали, разбрал, че това са "бухалки". Това се подкрепя и от шарнирните връзки на китките, които улесняват ударното движение.
Откритието потвърждава, че островите често се явяват като еволюционна лаборатория, даваща неочаквани резултати. Ибисите, например, показват голямо разнообразие: някои видове прелитат до местата си за гнездане и не се бият с крила, други видове се удрят по време на бой, но не са развили специални бойни приспособления, докато Xenicibis xympithecus е имал естествено "нунджако".
Вероятно големият колкото кокошка изчезнал ибис е превърнал крилете си в оръжие поради необходимостта да съжителства с доста врагове - дузина видове хищни птици, боата и вид маймунка, която с удоволствие би нападнала яйцата му. Птицата-нинджа, обаче, не е издържал на идването на човека. Двукилограмовата птица се е нуждаела от доста по-голям боздуган, за да бие успешно по човешките пищяли. Тя съвсем лесно се е оказвала на трапезата на първобитните хора.
Няма коментари:
Публикуване на коментар